Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: kieruję kasację ws. Romana Polańskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 08:43
- Podjąłem decyzję o skierowaniu do Sądu Najwyższego kasacji w sprawie decyzji dotyczącej ekstradycji Romana Polańskiego - powiedział w "Sygnałach dnia" minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Audio
  • Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o kasacji w sprawie Romana Polańskiego i planowanych zmianach w prawie (Sygnały dnia/Jedynka)
Zbigniew Ziobro
Zbigniew Ziobro Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- W tej sprawie sąd krakowski zdecydował o niewydawaniu pana Polańskiego Stanom Zjednoczonym w sytuacji, kiedy jest oskarżony i ścigany o okrutne przestępstwo wobec dziecka, gwałt na dziecku - powiedział w radiowej Jedynce Zbigniew Ziobro. Argumentował, że nie można stosować podwójnej taryfy i wszyscy są równi wobec prawa. Jak stwierdził, nie można usprawiedliwiać reżysera z tego powodu, że jest znany.

Krótko po programie Prokuratura Krajowa poinformowała, że kasacja została wniesiona do Sądu Najwyższego i że w ocenie ministra sąd w Krakowie w rażący sposób naruszył umowę o ekstradycji zawartą pomiędzy Polską a USA.

W 1978 roku Roman Polański został oskarżony w Stanach Zjednoczonych o zgwałcenie 13-letniej Samanthy Gailey. Zawarł ugodę z prokuraturą, w której przyznał się do stosunków seksualnych z nieletnią. Sąd pozostawił Polańskiemu 90 dni na dokończenie projektu filmowego, ale przed ogłoszeniem wyroku reżyser zbiegł do Paryża. Na początku maja 2009 roku sąd w Los Angeles odrzucił wniosek Romana Polańskiego o umorzenie sprawy. 26 września 2009 roku reżyser został zatrzymany po przylocie na lotnisko w Zurychu. W 2010 roku szwajcarskie ministerstwo sprawiedliwości nie wyraziło zgody na ekstradycję Romana Polańskiego do Stanów Zjednoczonych i tym samym został uchylony wobec niego areszt domowy. 30 października ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Krakowie ogłosił w nieprawomocnym wyroku, że ekstradycja Romana Polańskiego do Stanów Zjednoczonych jest niedopuszczalna. Uzasadnił wyrok tym, że jego zdaniem oskarżonemu została już wymierzona kara, którą odbył. Zaznaczył też, że w trakcie postępowania przed amerykańskim sądem doszło do naruszenia prawa.

Pytany o pomysły na zaostrzenie kodeksu karnego, Zbigniew Ziobro stwierdził, że prawo karne powinno być elastyczne i jeśli przestępca nie jest zdemoralizowany, trzeba umożliwić mu resocjalizację. - Pierwszą zmianą przeforsowaną w Sejmie było wprowadzenie kar wydawanych w warunkach nadzoru elektronicznego (…) – kary za drobne przestępstwa odbywane są w domu – mówił. Z drugiej strony stwierdził, że osoby w strukturach mafijnych czy dopuszczające się ciężkich przestępstw, powinny być surowo karane. Stąd uznał za potrzebne zaostrzenie odpowiedzialności karnej. - Będzie jeszcze pakiet zmian, uderzający w zorganizowaną mafijną przestępczość, drastycznie zaostrzający kary wobec tego rodzaju sprawców – mówił. Postanowiono też, że trzeba odbierać majątki będące owocem przestępstwa, także środki przeniesione na osoby trzecie, inwestowane, zyski z takich inwestycji. Na wzór rozwiązań w innych krajach UE chcemy odbierać gangsterom majątki – zapowiedział Zbigniew Ziobro. Mają być też zaostrzone kary za przestępstwa seksualne i brutalne gwałty. Rozważana jest likwidacja przedawnienia okrutnych przestępstw, głównie zabójstw.

Minister pytany o karę śmierci, odparł, że w przypadku najokrutniejszych czynów i sprawców skrajnie zdemoralizowanych, w jego przekonaniu jest sprawiedliwa. Zastrzegł, że inną rzeczą są możliwości praktyczne wprowadzenia jej w życie, jak stwierdził, jesteśmy w UE i nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Zbigniew Ziobro dodał, że za to jesteśmy w stanie wprowadzić wyższe dolne granice kary za najbardziej okrutne przestępstwa, ważne jest też, by kara dożywocia była realna.

Resort sprawiedliwości na jesień zapowiadał reformę sądownictwa. Zbigniew Ziobro powiedział, że jest ona przygotowywana, ale zasugerował, że będzie przesunięta na później. – W moim przekonaniu, będzie ona możliwa, gdy w Trybunale Konstytucyjnym nie będzie już mieli przeciwnika i obrońcy status quo – oświadczył.

Więcej na ten temat w audycji Jedynki.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Data emisji: 31.05.2016

Godzina emisji: 7.13

Jedynka/IAR/agkm

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

To nie koniec sprawy Romana Polańskiego? Minister sprawiedliwości: zbadamy zasadność decyzji

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 17:22
Jako "zaskakującą" określił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro decyzję krakowskiej prokuratury o niezłożeniu zażalenia na decyzję sądu o niedopuszczalności ekstradycji Romana Polańskiego - co oznacza, że nie będzie on wydany USA.
rozwiń zwiń