Zbigniew Bujak: Jarosław Kaczyński to współtwórca Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 09:00
- Dzisiejszy wstrząsający podział na scenie politycznej jest dla mnie podziałem w naszym obozie. Jarosław Kaczyński to jeden ze współtwórców Solidarności, to on konstruował koalicję rządu Mazowieckiego, to on wspierał kampanię Wałęsy - przypomina Zbigniew Bujak, działacz opozycji demokratycznej w PRL.
Audio
  • Zbigniew Bujak o transformacji ustrojowej zapoczątkowanej w 1989 roku (Sygnały dnia/Jedynka)
Zbigniew Bujak
Zbigniew BujakFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Przypomnijmy, że 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory do Parlamentu, a data ta uważana jest za początek transformacji ustrojowej w Polsce. Jak jednak podkreśla Zbigniew Bujak, nie było to całkowite zwycięstwo nad komunistycznymi władzami: - Analizowaliśmy, jaki jest rozkład procentowy. Wtedy poruszyło nas to, że to nieprawda, jakoby nasi przeciwnicy totalnie przegrywali. Oni przegrywali w systemie większościowym, ale mieli ok. 40 proc. poparcia. To nam uświadomiło, że druga strona zachowała duże wpływy społeczne - zaznacza Bujak.

Gość "Sygnałów dnia" mówi także o języku nienawiści w polskim Parlamencie, wyjaśnia, która data jego zdaniem jest ważniejsza niż 4 czerwca 1989 roku i przyznaje, co było porażką Solidarności.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Zbigniew Bujak (działacz opozycji demokratycznej w PRL)

Data emisji: 4.06.2016

Godz. emisji: 7.14

mg

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Jan Józef Lipski. Bojownik o prawa człowieka

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 05:45
– Kształcił siebie i innych, krzewił potrzebę świadomości obywatelskiej opartej na poszanowaniu praw człowieka – mówił Tadeusz Nowakowski na antenie Radia Wolna Europa po śmierci Jana Józefa Lipskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc dla działaczy opozycji antykomunistycznej . "To nie jest jałmużna"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 13:32
- To są specjalne wydzielone przez państwo środki, żeby przyjść z pomocą tym, którzy na to rzeczywiście zasłużyli - mówi w radiowej Jedynce Jan Stanisław Ciechanowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrocław: ogłoszono konkurs na temat działalności Solidarności Walczącej

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 18:53
Prace plastyczne, wspomnienia, krótkie filmy lub prezentacje multimedialne można zgłaszać do I Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego pt. „Solidarność Walcząca 1982-1990”. Będą one przyjmowane do końca 2016 r., a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w 2017 r.
rozwiń zwiń