"Matysiakowie" - od 60 lat na antenie!

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 14:40
Powieść radiowa "Matysiakowie" emitowana jest na antenie Jedynki od 15 grudnia 1956 roku. Dziś zaglądamy za kulisy jej powstawania.
Audio
  • Waldemar Modestowicz o powieści radiowej "Matysiakowie" (Sygnały dnia/Jedynka)
Waldemar Modestowicz
Waldemar ModestowiczFoto: PAP/Barbara Ostrowska

Reżyser słuchowiska Waldemar Modestowicz wspomina, że niedawno wrócił do pierwszego odcinka. - To historia zupełnie zwyczajna, rozmowy dwojga, trojga ludzi o codziennych rzeczach, o tym, że jakoś trzeba wiązać koniec z końcem, co zrobić, bo syn nie ma butów na zimę, a jak tam po Nowym Roku - przypomina. - Najsłynniejsza para Matysiaków to Stanisława Perzanowska i Jan Ciecierski. Oni prawie w ogóle nie grali, żyli przed mikrofonem, tak ciepło, serdecznie, codziennie. To wtedy urzekło ludzi - mówi Modestowicz.

Jak słuchowisko zmieniało się przez lata? Dlaczego "Matysiakowie" nie są już kręceni wyłącznie w studiu? Co dla aktora znaczy zagrać w tej radiowej powieści? O tym w nagraniu.

Spotkanie z radiową rodziną Matysiaków było częścią Pikniku Archiwalnego, który odbywa się dziś w Pałacu Staszica w Warszawie do godz. 16. Polskie Radio sprawuje nad tym wydarzeniem patronat medialny.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadzą: Krzysztof Grzesiowski i Wiesław Molak

Gość: Waldemar Modestowicz (reżyser w Teatrze Polskiego Radia)

Data emisji: 11.06.2016

Godzina emisji: 7.15

mg

Czytaj także

"Dwa Teatry". Od Hildegardy do Wampira z Zagłębia

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2016 11:00
Goście zakończonego 25 maja festiwalu "Dwa Teatry" opowiadali w Dwójce o - czasem pełnej niespodzianek - pracy nad spektaklami radiowymi i telewizyjnymi.
rozwiń zwiń