Prezes PSL o programie Mieszkanie Plus: rozszerzmy go o budownictwo wiejskie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 08:13
- Wspieranie młodych osób w posiadaniu własnego mieszkania jest potrzebne, ale pozostaje pytanie o skalę i efekt tego programu - mówi w "Sygnałach dnia" Władysław Kosiniak-Kamysz.
Audio
  • Władysław Kosiniak-Kamysz o programie Mieszkanie Plus i zmianach na rynku pracy (Sygnały dnia/Jedynka)
Władysław Kosiniak-Kamysz
Władysław Kosiniak-KamyszFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Wsparcie budownictwa społecznego, tanie mieszkania na wynajem na państwowych gruntach, indywidualne konta dla oszczędzających na własne lokum - to filary rządowego programu Mieszkanie Plus. Premier Beata Szydło mówiła, że najważniejszym filarem programu będzie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, do którego zostaną wniesione m.in. grunty Skarbu Państwa. Zostaną one wykorzystane do budowy tanich mieszkań na wynajem.

Zdaniem Władysława Kosniaka-Kamysza program Mieszkanie Plus jest "pięknie opisany", ale prezes PSL ma wątpliwości, czy środki na niego przeznaczone wystarczą, by zbudować potrzebną ilość mieszkań. - Potrzebne są setki tysięcy, a nie dziesiątki tysięcy mieszkań - zaznacza gość Jedynki.

- Szkoda było odchodzić tak szybko od programu MDM. Raczej powinien zostać kontynuowany i uzupełniony. PSL jest pod tym względem tradycyjne i wolimy mieszkanie na własność - nawet z wieloletnim kredytem - niż mieszkania na wynajem - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rozmówca Piotra Goćka podkreślił, że program Mieszkanie Plus powinien zostać rozszerzony także o budownictwo wiejskie. Zaproponował, by z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych przekazywać za złotówkę działki, na których można byłoby budować domy, na przykład energooszczędne. Zapowiedział, że PSL złoży projekt ustawy w tej sprawie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, który mówił także o zmianach na rynku pracy, konieczności podniesienia płacy minimalnej oraz o tym, że program "Rodzina 500+" powoduje, że część osób odchodzi z pracy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Władysław Kosiniak-Kamysz (prezes PSL)

Data emisji: 14.06.2016

Godzina emisji: 7.16

kh/tj

Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszkanie Plus: ile osób będzie chętnych?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 16:05
Wolimy wynajmować niż kupować mieszkania. 54% - czyli ponad połowa Polaków - wybrałaby wynajem od państwa w ramach programu Mieszkanie Plus - wynika z badania na panelu Ariadna przeprowadzonego przez Maison&Partners specjalnie dla Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń