X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Anakonda-16. "Zależało nam, aby to ćwiczenie miało spory rozmach"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 09:10
Manewry Anakonda-16 miały pokazać, że to co zostało przyjęte na poprzednim szczycie NATO jest możliwe do realizacji - powiedział w "Sygnałach dnia" generał brygady Sławomir Wojciechowski.
Audio
  • Gen. Sławomir Wojciechowski o ćwiczeniach Anakonda-16 (Jedynka/Sygnały dnia)
Działania wojsk pancernych na Anakondzie-16
Działania wojsk pancernych na Anakondzie-16Foto: Centrum Prasowe Anakonda-16/chor. Rafał Mniedło

W szóstej edycji manewrów Anakonda wzięło udział 31 tysięcy żołnierzy z 23 państw sojuszniczych i partnerskich, w tym ok. 12 tys. Polaków. W manewrach uczestniczyło 3 tys. pojazdów, ponad 100 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów.

- Zależało nam, aby to ćwiczenie miało rzeczywiście spory rozmach - powiedział gen. Wojciechowski, zastępca kierownika ćwiczeń i przewodniczący zespołu autorskiego. Dodał, że Polska ma swoje ambicje i zdolność do przeprowadzenia tak dużych działań jest nam niezbędna. - Towarzyszyła mi wątpliwość, czy nie poszliśmy za daleko z tym rozmachem, złożonością. Złożoność jest wrogiem realizacji, ale daliśmy radę - wyznał. 

Czytaj więcej
rosomoak.jpg
Anakonda-16. "NATO nie pozwoli naruszyć naszych granic"

Generał zaznaczył, że przy takiej skali, z rachunku prawdopodobieństwa wynika, że zakłócenia mogą się wydarzyć. Wskazał na czynnik ludzki - z jednej strony jest zmęczenie i rutyna, z drugiej niedoświadczenie. - Łatwo o błąd, niedopatrzenie, czy przypadek - powiedział. Dodał, że największe ryzyko jest przy ruchu sprzętu i posługiwaniu się amunicją bojową. Niektóre zdarzenia, jak skręcenia i złamania przy desancie czy awarie pojazdów, są natomiast wkalkulowane. 

Gość Jedynki zauważył, że zakłócenia mogła spowodować też pogoda. Gdyby nawałnice przyszły nad Polskę tydzień wcześniej, mniej byłoby wylotów, kilkaset transportów i konwojów mogłoby mieć problem z przemieszczeniem się, skomplikowałoby to również budowę mostów pontonowych. 

Więcej na temat manewrów Anakonda-16 >>>

Mówiąc o celach ćwiczeń generał wskazał, że chodziło o odpowiedź na nowe wyzwania i dlatego tak dużo było mowy o scenariuszach hybrydowych. Celem było też zgranie - i jak podkreślił gość - było ono wielowartwowe: zarówno sztabów jak i różnych rodzajów wojsk. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o przygotowaniach i realizacji ćwiczenia Anakonda-16.  

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: gen. Sławomir Wojciechowski (zastępca kierownika ćwiczeń Anakonda-16, przewodniczący zespołu autorskiego) 

Data emisji: 18.06.2016

Godzina emisji: 7.14

fc/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik MON podsumował ćwiczenia Anakonda-16

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 13:35
- Ćwiczenia były opłacane z publicznych pieniędzy i wszyscy się na nie złożyliśmy, ale bezpieczeństwo jest bezcenne – podsumował w radiowej Jedynce manewry wojskowe Anakonda-16 Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON.
rozwiń zwiń