Wizyta Xi Jinpinga w Polsce nowym otwarciem w relacjach polsko-chińskich?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 10:00
 - W Polsce będzie się mówić o infrastrukturze, kolejach i energetyce. Chiński plan to zbudowanie sieci szybkich kolei od Pireusu na północ. O Polsce mówi się w kontekście Jedwabnego Szlaku – wyjaśnia Radosław Pyffel, odnośnie trzydniowej wizyty prezydenta Chin w Polsce.
Audio
  • Radosław Pyffel z Centrum Studiów Polska-Azja o zbliżającej się wizycie prezydenta Chin w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Jakie zmiany w relacjach Polski i Chin może przynieść wizyta Xi Jinpinga w Polsce? - ocenia Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Chinach
Xi Jinping przyleci do Polski w niedzielę wieczorem  po wizycie w Serbii
Xi Jinping przyleci do Polski w niedzielę wieczorem po wizycie w SerbiiFoto: PAP/EPA/SERBIAN PRESIDENTIAL OFFICE

Nowy Jedwabny Szlak to globalny chiński projekt, którego Polska jest częścią. Na jego trasie znajduje się kilkadziesiąt krajów. - Mówi się też o Szlaku Bursztynowym z południa Europy na północ. To ma być sieć szybkich kolei, które mają połączyć 3 morza: Adriatyk, Morze Czarne i Morze Bałtyckie. Kraje takie jak Polska, Serbia są bardzo istotnym elementem Szlaków Jedwabnego i Bursztynowego – ocenia Radosław Pyffel.

Jak przypomina gość "Sygnałów dnia" Polska jest częścią Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. - To nowa instytucja finansowa, powołana pod batutą Chin, w której jest kilkadziesiąt krajów, ale Polska jest jedynym państwem z Europy Środkowej. Tam przyjdzie polskim firmom rywalizować o kontrakty budowlane na całym świecie. Kilka ich ogłoszono. To np. rewitalizacja slumsów w Dżakarcie czy budowa dróg w transgranicznych w Tadżykistanie – wylicza rozmówca Krzysztofa Grzesiowskiego.

Czy polskie firmy mają szansę w globalnej rywalizacji? Jak można starać się zmienić dysproporcję w stosunkach handlowych między Polską a Chinami? Jakim przywódcą jest Xi Jinping? Jakim zmianom obecnie podlegają Chiny? M.in. na te pytania odpowiadał Radosław Pyffel, zdradzając także dlaczego Chińczycy piją... polską herbatę. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Radosław Pyffel (Centrum Studiów Polska-Azja)

Data emisji: 18.06.2016

Godzina emisji: 8.15

gs

 

Czytaj także

Młodzież w Hongkongu nie chce do Chin

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 17:55
- Oni nie żywią do Chin kontynentalnych żadnego sentymentu, nie podobają im się też turyści z Chin masowo przyjeżdżający do Hongkongu - mówił w Dwójce Radosław Pyffel z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zhang Yihe: strażniczka pamięci o zbrodniach rewolucji kulturalnej

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2016 16:00
Pisarka Zhang Yihe spędziła w więzieniu 9 lat, wiele wycierpiała za czasów Mao Zedonga, m.in. podczas tzw. rewolucji kulturalnej w Państwie Środka. Teraz ów ciemny okres jest tematem tabu w jej kraju – a ona jedną z nielicznych osób, które mają odwagę, by o tym opowiadać. Jej książki są zakazane w Chinach.
rozwiń zwiń