Piotr Naimski: wspomnienia z Czerwca 1976 wracają

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2016 07:55
- One wracają także w sytuacji, gdy okazuje się, że jest wiele osób, które tę historię chciałoby wykrzywić, zafałszować, przedstawić inaczej. Wtedy tamte dni się przypominają - powiedział w radiowej Jedynce Piotr Naimski.
Audio
  • Piotr Naimski o wydarzeniach z Czerwca 1976 roku (Sygnały dnia/Jedynka)
Piotr Naimski
Piotr NaimskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

24 czerwca 1976 roku w sejmowym przemówieniu transmitowanym przez radio i telewizję ówczesny premier Piotr Jaroszewicz przedstawił planowane podwyżki.

Czytaj więcej:
czerwiec.jpg
Czerwiec 1976

Głównie dotyczyły one cen żywności. Mięso i przetwory miały zdrożeć o prawie 70 procent, cukier nawet o 100 procent.

25 czerwca wybuchły strajki w wielu przedsiębiorstwach. Robotnicy wyszli na ulice w Radomiu, w Ursusie, w Płocku. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Zatrzymano i ukarano setki osób.

Wobec tych, którzy wzięli udział w protestach oraz ich rodzin stosowano represje. Z pomocą ruszyli im przedstawiciele powstałego we wrześniu Komitetu Obrony Robotników.

Wśród osób, które opracowały wstępną wersję dokumentu powołującego KOR był Piotr Naimski, który w audycji "Sygnały dnia" opowiedział o swoich wspomnieniach z tamtego okresu.

>>> Zobacz serwis specjalny poświęcony powstaniu i działalności Komitetu Obrony Robotników <<<

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Krzysztof Grzesiowski 

Gość: Piotr Naimski (sekreatrz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów)

Data emisji: 25.06.2016

Godzina emisji: 7.15

kk/gs

Czytaj także

Czerwiec '76. "Bomba musiała eksplodować w Radomiu"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 18:34
- Po reformie administracyjnej z 1975 roku Radom był najuboższym z wojewódzkich miast. Wskazują na to wszystkie statystyki np. liczba oddawanych mieszkań czy łóżek szpitalnych na 1000 mieszkańców. Bomba czerwcowa musiała gdzieś eksplodować i wybuchła właśnie tam - tłumaczył okoliczności protestów sprzed 40 lat historyk IPN dr Arkadiusz Kutkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: wydarzenia z Czerwca 1976 roku były przełomem

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2016 13:50
- Tamten dzień, tych wydarzeń w Radomiu, w Ursusie, w Płocku, często jest nazywany przedświtem wolności, bo rzeczywiście to te wydarzenia, to Radom, to wściekłość i okrucieństwo, z jakim władza komunistyczna zaatakowała robotników, były przełomem w naszej historii - podkreślił Andrzej Duda.
rozwiń zwiń