Mariusz Błaszczak o Brexicie: czas na nowy traktat unijny

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 07:49
- Trzeba wykorzystać tę sytuację, aby uporządkować pewne sprawy w Unii Europejskiej, wyeliminować arogancję Brukseli - mówił w "Sygnałach dnia" szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
Audio
  • Mariusz Błaszczak o Brexicie i przyszłości UE (Sygnały dnia/Jedynka)
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak Foto: Wojciech Kusiński/PR

W poniedziałek zbiera się rząd. Ministrowie zajmą się między innymi kwestią Brexitu. Wysłuchają informacji resortu spraw zagranicznych na temat międzynarodowych aspektów referendum w Wielkiej Brytanii.

Brexit - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Mariusz Błaszczak tłumaczył, że wynik referendum w Wielkiej Brytanii nie polepsza naszej sytuacji. Jak mówił, w ramach Unii Europejskiej mogliśmy liczyć na współpracę ze Zjednoczonym Królestwem i w wielu sprawach mieliśmy identyczne zdanie.

- Teraz jest okazja, aby zastanowić się nad powstaniem nowego traktatu unijnego, przejawiamy w tym inicjatywę, rząd polski jest aktywny - podkreślił gość Jedynki.

Szef MSWiA dodał, że należy wprowadzić jasne zasady, w których poruszamy się w ramach UE, oparte o uniwersalną zasadę pomocniczości.

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Mariusz Błaszczak (szef MSWiA)

Data emisji: 27.06.2016

Godzina emisji: 7.15

mr/tj

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

TVP Info: europejskie superpaństwo zamiast Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 12:17
Europejskie superpaństwo zamiast Unii Europejskiej - takie ultimatum na spotkaniu w Pradze miał przedstawić państwom Grupy Wyszehradzkiej szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier. Program „Minęła 20” i portal tvp.info dotarli do opisującego ten plan 9-stronicowego dokumentu, sygnowanego przez szefów dyplomacji Berlina i Paryża. - Rzeczywiście taki dokument dotarł do nas - potwierdził minister Witold Waszczykowski. Niemcy i Francja będą propagować "bardziej spójną i zdecydowaną Unię Europejską". Ministrowie spraw zagranicznych obu tych krajów przygotowali dziewięciostronicowy dokument, który miał zostać przedstawiony na dzisiejszym spotkaniu w Pradze, poświęconemu skutkom Brexitu dla UE
rozwiń zwiń