Historyk: Czerwiec ’56 miał charakter powstania

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 09:10
Do tłumienia robotniczego zrywu władze przeznaczyły 10 tysięcy żołnierzy, 350 czołgów, ponad 100 innych pojazdów. Dla porównania w walkach o Poznań w 1945 roku wykorzystano 200 czołgów – opowiadał w Jedynce historyk IPN Rafał Reczek.
Audio
  • Dr Rafał Reczek o Czerwcu'56 w Poznaniu (Jedynka/Sygnały dnia)
Czołgi na pl. Mickiewicza w Poznaniu
Czołgi na pl. Mickiewicza w PoznaniuFoto: PAP/CAF

Dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek mówił, że protest robotników z 1956 roku to dla Wielkopolan najważniejsze wydarzenie z historii najnowszej, drugie po powstaniu wielkopolskim. Zaznaczył, że toczy się spór o charakter tego, co się działo w 1956 roku. Przywołał ocenę historyka Antoniego Dudka, że wydarzenia to miało trzy aspekty – ekonomiczny, antysystemowy, ale i wymiar powstania. - To jedyny z polskich miesięcy okresu PRL, gdy robotnicy protestujący przeciw sytuacji polityczno-społecznej w Polsce chwycili za broń – stwierdził gość Jedynki.

Dodał, że w Wielkopolsce istniała tradycja uczciwej pracy, zachowania jej jakości, dobrego za nią wynagradzania. Robotnicy postanowili zamanifestować i pokazać niezadowolenie – wielu z nich nie starczało pensji do wypłaty.  Zaznaczył, że potem charakter zrywu ewoluował – pojawiły się hasła antysystemowe, wolnych wyborów, przeciwko Moskwie. Zryw był inspiracją dla powstania na Węgrzech jesienią 1956 roku.

Trwa badania tych wydarzeń, IPN stara się m.in. dotrzeć do relacji ich uczestników. Obecnie szacuje się, że w wydarzeniach w Poznaniu zginęło 58 osób, około 650 zostało rannych. Jednak rzeczywista liczba ofiar wciąż jest kwestią sporną. Wiele osób rannych w szpitalach nie było rejestrowanych pod swoimi nazwiskami. Rafał Reczek zaznaczył, że wciąż toczy się śledztwo w sprawie wydarzeń w Poznaniu.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: dr Rafał Reczek (dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej)

Data emisji: 27.06.2016

Godzina emisji: 8.15

agkm/tj

Czytaj także

Poznański Czerwiec 1956. Wciąż nie wiadomo, dlaczego zginął Romek Strzałkowski

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2016 09:36
Zastrzelony 28 czerwca 1956 roku trzynastolatek stał się symbolem robotniczego buntu i jego krwawego stłumienia.
rozwiń zwiń