Anna Zalewska: zmiana systemu edukacji jest przemyślana

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 09:17
– To my dorośli jesteśmy odpowiedzialni za edukację młodego człowieka – mówiła minister edukacji narodowej Anna Zalewska i uspokajała, że zmian w szkolnictwie uczeń nawet nie zauważy. Szefowa MEN zapewniła także, że nauczyciele nie muszą bać się o swoje miejsca pracy.
Audio
  • Minister edukacji narodowej Anna Zalewska mówiła o nowej reformie szkolnictwa (Sygnały Dnia/Jedynka)
Anna Zalewska
Anna ZalewskaFoto: J.Konecki/Polskie Radio

Likwidacja gimnazjów, 8-letnia podstawówka i 4-letnie liceum - takie zmiany zapowiedziała w poniedziałek minister edukacji Anna Zalewska.

- W debacie dotyczącej reformy wybrzmiewało, że najważniejsze jest to, jak w świecie funkcjonuje absolwent po 12 latach edukacji w polskiej szkole - powiedziała szefowa MEN, Anna Zalewska. Gość "Sygnałów Dnia" powoływała się na rektorów wyższych uczelni, którzy twierdzili, że absolwenci nie są gotowi do studiów przez 3-letnie liceum, które jest powierzchownym kursem przygotowującym do egzaminów. -  Z drugiej strony mamy niefunkcjonującą szkołę zawodową, a pracodawcy potrzebują młodych pracowników, którzy będą pracować na nowoczesnych maszynach - powiedziała.

Minister Anna Zalewska uspokajała też nauczycieli, którzy martwią się o swoje miejsce pracy. - Żadne dziecko nie wypadnie z systemu edukacji, więc żaden nauczyciel też nie straci pracy. Oczywiście nauczyciele się martwią, bo tego rodzaju emocje są podbijane. Razem z departamentem prawnym chcemy zakotwiczyć nauczycieli w okresie przejściowym, aby byli pierwszymi, którzy znajdą pracę w liceum - mówiła.

Reforma ma ruszyć jesienią 2017 roku. Dzieci, które teraz idą do 6 klasy, za rok pójdą do klasy 7, która będzie albo w tym samym budynku albo w budynku gimnazjalnym. Klasy 7 i 8, nawet w odrębnym budynku, będą jednak funkcjonować w ramach jednej szkoły, zwanej "szkołą powszechną". Etap szkoły powszechnej w dwóch budynkach ma być przejściowy i zakończyć się po trzech latach.

Zmieni się także szkolnictwo zawodowe. Zastąpi je dwustopniowa szkoła branżowa, w której uczniowie będą zdawać "zawodową maturę", a po której będą mogli pójść do wyższej szkoły zawodowej na studia licencjackie. Technika zostają - będzie można po nich dostać się na studia magisterskie.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Anna Zalewska (minister edukacji narodowej)

Data emisji: 29.06.2016

Godzina emisji: 8.15

mfm

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada przywrócenie 8-letniej szkoły podstawowej

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 17:55
8 lat szkoły podstawowej, w tym edukacja wczesnoszkolna w klasach I-IV i powrót do 4-letniego liceum ogólnokształcącego - takie zmiany zapowiedziała szefowa MEN Anna Zalewska. Reforma ma ruszyć jesienią 2017 roku.
rozwiń zwiń