Lesław Ćmikiewicz: przez karne zaznaliśmy smaku zwycięstwa i goryczy porażki

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 08:54
Polska nie zagra w półfinale Euro 2016. W czwartek biało-czerwoni ulegli w rzutach karnych Portugalii 3:5. Decydującej "jedenastki" nie wykorzystał Jakub Błaszczykowski. - Karne są dla ludzi odpornych nerwowo. To jest loteria - mówił w Jedynce wielokrotny reprezentant Polski w piłce nożnej i srebrny medalista olimpijski.
Audio
  • Lesław Ćmikiewicz o występach biało-czerwonych na Euro 2016 (Sygnały dnia/Jedynka)
Na Stade Velodrome w Marsylii Polska przegrała z Portugalią 3-5 w serii rzutów karnych. Jedenastki nie wykorzystał Jakub Błaszczykowski
Na Stade Velodrome w Marsylii Polska przegrała z Portugalią 3-5 w serii rzutów karnych. "Jedenastki" nie wykorzystał Jakub BłaszczykowskiFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Lesław Ćmikiewicz przypomniał, że w tych mistrzostwach Europy, poprzez karne, zaznaliśmy goryczy porażki, ale też poznaliśmy smak zwycięstwa. - Błaszczykowski dał nam wiele radości. Strzelił decydujące bramki na tych mistrzostwach. Zdarza się, piłka nożna jest okrutna - powiedział gość Jedynki.

Podkreślał jednak, że reprezentacja dała nam dużo satysfakcji i powinniśmy jej podziękować za występy na Euro 2016. Chwalił też trenera Adama Nawałkę. - Udało mu się scementować zawodników. Dzwoni do nich niemalże codziennie, obserwuje ich, jeździ na mecze, rozmawia z ich trenerami. To kolosalna robota - zauważył Ćmikiewicz, który prowadził drużynę narodową w 1993 roku. - Oni świetnie się porozumiewają, mają wspaniałą mentalność. Mówią o tym, że każdy mecz chcą wygrać - dodał.Lesław Ćmikiewicz tłumaczył również, że zgodnie ze światowymi trendami reprezentację buduje od zabezpieczenia własnej bramki, a Polakom udało się tego dokonać.  - Chciałoby się żeby nasz zespół grał bardziej ofensywanie, znamy jego siłę. Nie wykorzystaliśmy jej - podkreślił rozmówca Krzysztofa Grzesiowskiego. Jego zdaniem trener Adam Nawałka nie miał jednak na to za dużo czasu.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Lesław Ćmikiewicz (były trener, wielokrotny reprezentant Polski)

Data emisji: 1.07.2016

Godzina emisji: 7.39

tj/to