Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej: mamy drugi rozbiór OFE

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 08:06
- Minister rozwoju szuka pieniędzy na inwestycje, chce to zrobić z naszych pieniędzy - powiedziała gość radiowej Jedynki.
Audio
  • Paulina Hennig-Kloska o zapowiedziach Mateusza Morawieckiego dotyczących OFE (Sygnały dnia/Jedynka)
Paulina Hennig-Kloska
Paulina Hennig-KloskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki przedstawił w poniedziałek filary "Programu Budowy Kapitału", który ma być elementem jego "Planu Odpowiedzialnego Rozwoju".

Program ten zakłada m.in. przekazanie od 1 stycznia 2018 roku 75 proc. aktywów OFE na Indywidualne Konta Emerytalne wszystkich 16,5 mln uczestników OFE, czyli ok. 6,3 tys. zł na osobę, a także przekazanie pozostałych 25 proc. aktywów OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

O tych zapowiedziach gość audycji "Sygnały dnia" Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej powiedziała: "faktycznie mamy drugi rozbiór OFE".

- Najpierw mieliśmy skok na pieniądze w OFE Platformy Obywatelskiej. PO wzięła część pieniędzy, tą bezpieczniejszą, lokowaną w części skarbowej, tym samym sprawiając, że cały portfel OFE stał się bardziej podatny na koniunkturę i sprawiając, że tych pieniędzy dziś nie ma, one zostały przejedzone przez państwo. Dziś mamy drugie podejście do reszty OFE - oceniła.

Wysłuchaj całej audycji, w której gość radiowej Jedynki wymieniła, czego się obawia w związku z przedstawionym programem dotyczącym OFE. W "Sygnałach dnia" rozmawialiśmy także o polskim systemie emerytalnym i oszczędzaniu.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna)

Data emisji: 5.07.2016

Godzina emisji: 7.14

kk/ab

Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd planuje przekazać 75 proc. aktywów OFE na IKE. Analityk: przekazanie 25 proc. aktywów OFE do FRD to nacjonalizacja

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 15:53
Nie było i nie ma w planach nacjonalizacji otwartych funduszy emerytalnych, mamy jednak bardzo dobry plan budowy polskiego kapitału - powiedział w poniedziałek na warszawskiej giełdzie wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń