Szef BBN o szczycie NATO: główne cele polityczne Polski zostały osiągnięte

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 09:06
- Jest przełom. NATO podejmuje decyzje w dobrym, a w sensie politycznym - bardzo dobrym, kierunku - powiedział w radiowej Jedynce Paweł Soloch.
Audio
  • Szef BBN Paweł Soloch o szczycie NATO (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Rozmowa Michała Żakowskiego z Andrzejem Turkowskim z Defence24, co szczyt NATO oznacza dla Polski? (Sygnały dnia/Jedynka)
Paweł Soloch w studiu radiowej Jedynki
Paweł Soloch w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W Warszawie rozpoczyna się szczyt NATO. Jeszcze przed szczytem zapadła strategiczna decyzja o rozmieszczeniu czterech międzynarodowych batalionów w krajach bałtyckich i w Polsce.

- Główne cele polityczne Polski zostały osiągnięte. Decyzja o rozmieszczeniu batalionów to jest kluczowa decyzja. NATO przesuwa swoje struktury militarne na wschód - wskazał w audycji "Sygnały dnia" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. - Przełom polityczny, psychologiczny nastąpił - podkreślił gość Jedynki.

                                               >>> Więcej o szczycie NATO <<<

Zauważył, że w trakcie szczytu przedstawiciele państw członkowskich NATO będą dyskutowali o przyszłości. Rozmowy będą dotyczyły kwestii związanych z bezpieczeństwem Południa, a także relacji NATO - Unia Europejska oraz relacji Sojuszu z państwami stowarzyszonymi. Poruszony zostanie również temat zwiększenia nakładów na obronność.

Soloch wskazał, że Rosjanie w ostatnich latach dokonali istotnej reformy swoich sił zbrojnych, zreformowali armię, zwiększyli wydatki. Państwa NATO - jak zaznaczył - nie dokonały w tym czasie takiej zmiany. Wysłuchaj całej audycji, w której mówiliśmy o tym, jak radzić sobie z zagrożeniem ze strony Federacji Rosyjskiej.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Paweł Soloch (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego)

Data emisji: 8.07.2016

Godzina emisji: 7.14

kk/ab

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Jest decyzja. NATO wzmacnia wschodnią flankę [RELACJA]

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 21:50
W Warszawie trwa dwudniowy szczyt NATO. Bierze w nim udział 61 delegacji, w tym 18 prezydentów i 21 premierów, wśród nich prezydent USA Barack Obama. Gospodarzem szczytu jest prezydent Andrzej Duda; przewodniczy mu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
rozwiń zwiń