Ustawa ws. ludobójstwa na Wołyniu. "PiS uległo naciskom międzynarodowym"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 09:25
- Rozczarowała nas postawa Prawa i Sprawiedliwości, które zdradziło swoich wyborców kresowian i odwróciło się plecami do prawdy historycznej - powiedział w "Sygnałach dnia" wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz'15.
Audio
  • Stanisław Tyszka o upamiętnieniu ofiar rzezi wołyńskiej (Jedynka/Sygnały dnia)
Stanisław Tyszka
Stanisław TyszkaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

11 lipca w 1943 roku Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) dokonała skoordynowanego ataku na około sto wsi i miejscowości zamieszkałych głównie przez Polaków w Galicji Wschodniej i na Wołyniu. Historycy szacują, że w czasie rzezi wołyńskiej zamordowano około 100 tys. Polaków. W marcu 2016 r. Kukiz'15 złożył ustawę ustanawiającą 11 lipca jako dzień pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego prze OUN i UPA na Wołyniu.

- Zakładaliśmy, że w Polsce nastąpił pewien przełom i będzie możliwe nazwanie w końcu oficjalnie rzezi wołyńskiej ludobójstwem - wyjaśnił Stanisław Tyszka. - Ten projekt został zamrożony przez PiS - dodał. Gość Jedynki zauważył, że wprawdzie były później propozycje uchwały PiS w tej sprawie, w której pojawiało się określenie "ludobójstwo", ale obniżona została ranga z ustawy na uchwałę. 

W ocenie Tyszki, PiS uległo naciskom międzynarodowym – zarówno ze strony Ukrainy jak i USA. - Nie na rękę im było robienie tego przed szczytem NATO - stwierdził. - Uważam, że to świadczy o braku odważnej polityki historycznej, braku podmiotowości polityki zagranicznej - dodał. 

Tyszka zachęcał do zapalenia 11 lipca o godz. 21 świec ku czci ofiar na Wołyniu. Przekonywał, że do zainicjowanej w internecie przez Pawła Kukiza akcji dołączyło już kilka tysięcy osób. 

Wicemarszałek mówił też o słowach Baracka Obamy o demokracji w Polsce oraz o ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Stanisław Tyszka (wicemarszałek Sejmu)

Data emisji: 11.07.2016

Godzina emisji: 08:15

fc/tj

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Wicemarszałek Senatu: na Ukrainie brakuje wiedzy o wydarzeniach na Wołyniu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 08:15
Zdaniem wicemarszałka Senatu Adama Bielana uchwały w sprawie Wołynia, utrzymane w spokojnym tonie, są potrzebne, by wywołać na Ukrainie "pozytywny szok".
rozwiń zwiń