Wiceprzewodniczący PE o Brexicie: na razie nie będzie armagedonu

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 08:06
Elity polityczne w Wielkiej Brytanii mogły powziąć pomysł wypracowania porozumienia z UE i następnie poddania go referendum, z konsekwencją pozostania w UE – przypuszcza wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki (PiS). Zaznaczył, że o takich ideach nikt nie będzie obecnie mówił głośno.
Audio
  • Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki o perspektywie Brexitu (Jedynka/Sygnały dnia)
Ryszard Czarnecki
Ryszard CzarneckiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Według europosła PiS następczyni premiera Davida Camerona Theresa May to wybitna polityk. Przypomniał, że przez sześć lat była  ministrem spraw wewnętrznym – to bardzo długi czas, zwłaszcza jak na Wielką Brytanię. Ryszard Czarnecki uważa, że jeśli May pozostanie szefem rządu, negocjacje z Unią Europejską o Brexicie będą długie i zdaniem Czarneckiego – nie wiadomo, czy w ogóle do niego dojdzie.

Na razie jednak Theresa May zapowiada, że "Brexit będzie sukcesem". Według Ryszarda Czarneckiego Theresa May zapewne skupi się na bardzo precyzyjnych negocjacjach, zwłaszcza w wymiarze gospodarczym. Gość Jedynki dodał, że w interesie największych państw nie jest odwracanie się od Wielkiej Brytanii.

Ryszard Czarnecki przyznał, że nikt nie wie, jakie będą skutki Brexitu, ani dla Wielkiej Brytanii, ani dla Polski. Polityk dodał, że razie nie będzie tąpnięcia czy "armagedonu"– bo Wielka Brytania, póki co, przynajmniej do czasu wynegocjowania warunków odejścia, pozostaje w UE.

Gość Jedynki mówił również o zakończonym w Warszawie szczycie NATO.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Ryszard Czarnecki (wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego)

Data emisji: 12.07.2016

Godzina emisji: 07:14

agkm/tj

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Wielka Brytania: rząd odrzucił petycję o ponowne referendum ws. Brexitu

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 21:10
Brytyjski rząd formalnie odrzucił w sobotę internetową petycję podpisaną przez 4,1 mln osób domagających się ponownego referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń