Ziobro chce surowszych kar za korupcję dla sędziów i prokuratorów

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 09:39
- Od państwowych funkcjonariuszy, którzy pełnią szczególne funkcje, stoją na straży praworządności oraz bezpieczeństwa Polaków, można i należy wymagać więcej niż od przeciętnych obywateli - mówił w "Sygnałach dnia" minister sprawiedliwości.
Audio
  • Zbigniew Ziobro o zaostrzeniu kar za korupcję wśród prokuratorów i sędziów (Sygnały dnia/Jedynka)
Zbigniew Ziobro
Zbigniew ZiobroFoto: Wojciech Kusiński/PR

Zbigniew Ziobro skomentował w ten sposób projekt swojego resortu dotyczący zaostrzenia kar dla sędziów i prokuratorów, którzy ulegną pokusie korupcji.

- W przypadku dopuszczenia się przez osoby z którejś z tych grup zawodowych obciążającego czynu, jakim jest korupcja, chcemy zastosować znacznie surowsze sankcje karne. Zasadą powinno być bezwzględne orzekanie pozbawienia wolność. Kara nie mogłaby być niższa niż trzy lata, czyli byłaby zbrodnią - powiedział Zbigniew Ziobro.

Jego zdaniem każdy obywatel, który trafia przed oblicze wymiaru sprawiedliwości, powinien mieć przekonanie, że będzie miał do czynienia z uczciwym i obiektywnym sędzią, który nie kieruje się interesownością i nie można na niego wpłynąć łapówką. - Aby dbać o te standardy, chcemy m.in. zaostrzyć odpowiedzialność karną dla tych, którzy dopuszczą się haniebnego czynu, piętnować ich i eliminować z zawodu - tłumaczył minister sprawiedliwości.

W tym kontekście Zbigniew Ziobro skomentował sprawę byłej szefowej prokuratury okręgowej w Rzeszowie Anny H., która jest podejrzana o wzięcie 170 tys. zł łapówki. Odniósł się też do projektu ustawy, która obniża emerytury i renty byłym funkcjonariuszom SB oraz do tzw. konfiskaty rozszerzonej.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości)

Data emisji: 13.07.2016

Godzina emisji: 7.40

tj/mk

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Zbigniew Ziobro: będzie projekt zaostrzenia kar m.in. za przestępstwa seksualne

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2016 14:00
- Będę przedkładał Radzie Ministrów projekt zmian w obszarze Kodeksu karnego - zapowiedział minister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń