Stanisław Karczewski: misja Donalda Tuska powinna się zakończyć

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 09:47
- Donald Tusk był bardzo złym premierem. Nie widziałem też jego aktywności na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Był chociażby bardzo bierny w kwestii Brexitu, więc uważam, że jego misja powinna się zakończyć - mówił w "Sygnałach dnia" marszałek Senatu.
Audio
  • Stanisław Karczewski o ewentualnym powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki i o uchwale Senatu ws. rzezi wołyńskiej (Jedynka/Sygnały dnia)
Stanisław Karczewski
Stanisław KarczewskiFoto: W.Kusiński/Polskie Radio

W mediach rozgorzała dyskusja na temat Donalda Tuska i jego ewentualnego powrotu do polskiej polityki. Sam były premier odniósł się do tej sprawy na łamach "Polityki".

- PiS zawsze popierało Polaków jako kandydatów na ważne stanowiska międzynarodowe. Ale teraz wypowiem się za siebie. Gdybym ja miał wybierać to uważam, że już wystarczy. Misja Donalda Tuska powinna się zakończyć, ale to jest moje osobiste zdanie. Kto wie, być może moja partia uzna inaczej i udzielimy mu poparcia - stwierdził Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu odniósł się też do kwestii uchwały Senatu ws. rzezi wołyńskiej, która wywołała gwałtowną reakcje Ukraińców. - Jest to prowokacyjna, antyukraińska akcja, ukrainofobicznych sił w Polsce mająca na celu niszczenie dobrych stosunków ukraińsko-polskich - brzmi oświadczenie, które w najbliższych dniach ma przegłosować parlament w Kijowie.

Gość Jedynki przypomniał, że Polska jest bardzo przyjaźnie nastawiona do Ukrainy. - Mamy bardzo dobre relacje, ale trzeba budować je na prawdzie, a tę prawdę wyraziliśmy w treści uchwały. Musi paść słowo ludobójstwo, bo do tego doszło. Są różne dane, ale mówi się o 200 tys. bestialsko wymordowanych Polakach - powiedział marszałek Karczewski.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Stanisław Karczewski (marszałek Senatu)

Data emisji: 13.07.2016

Godzina emisji: 8.15

mfm/tj

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Wicemarszałek Senatu: na Ukrainie brakuje wiedzy o wydarzeniach na Wołyniu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 08:15
Zdaniem wicemarszałka Senatu Adama Bielana uchwały w sprawie Wołynia, utrzymane w spokojnym tonie, są potrzebne, by wywołać na Ukrainie "pozytywny szok".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Siemoniak: jest miejsce dla Tuska w polskiej polityce

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 08:23
- Kategoria Donalda Tuska powracającego na białym koniu będzie jeszcze oczywiście krążyć, ale nie może być tak, że w polskiej polityce opozycja czy partia rządząca, żyje tym czy Donald Tusk wróci do kraju czy nie - mówił w "Sygnałach dnia" były szef MON Tomasz Siemoniak.
rozwiń zwiń