Paweł Szałamacha: rekomendowałem, by połączyć wiek emerytalny ze stażem pracy

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 09:33
- Dzięki wprowadzeniu takiego mechanizmu pracownicy mogliby zgromadzić kapitał emerytalny, który będzie podstawą wypłaty ich emerytury - mówi w "Sygnałach dnia" minister finansów Paweł Szałamacha.
Audio
  • Paweł Szałamacha o połączeniu wieku emerytalnego ze stażem pracy i podatkach (Sygnały dnia/Jedynka)
Minister finansów Paweł Szałamacha
Minister finansów Paweł SzałamachaFoto: Jacek Konecki/PR

Rząd na wtorkowym (19.07) posiedzeniu ponownie zajmie się prezydenckim projektem reformy emerytalnej. Przewiduje on powrót do wieku sprzed reformy emerytalnej, czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Resort finansów zaproponował, by przejście na emeryturę w wieku 65 i 60 lat uzależnić dodatkowo od stażu pracy. Ten staż miałby wynosić 40 lat dla mężczyzn i 35 dla kobiet.

Minister finansów Paweł Szałamacha przyznał, że osobiście rekomendował powiązanie wysokości wieku emerytalnego ze stażem pracy. - W korespondencji, która była kierowana do minister Elżbiety Rafalskiej rekomendowałem, żeby połączyć wiek emerytalny ze stażem pracy. Od wielu tygodni wie o tym także premier Beata Szydło - zaznacza gość Jedynki.

Pytany, dlaczego, skoro Rada Ministrów miała już w zeszłym tygodniu przyjąć stanowisko ws. tego projektu, zajmie się sprawą wieku emerytalnego we wtorek, Paweł Szałamacha powiedział, że jest to tak "fundamentalna sprawa, że pośpiech nie jest wskazany".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z ministrem finansów, który mówił także m.in. o zaostrzeniu przepisów ws. wyłudzania podatku VAT i zmianach w opodatkowaniu przedsiębiorców.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Paweł Szałamacha (minister finansów)

Data emisji: 19.07.2016

Godzina emisji: 8.15

kh/pg

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Obniżenie wieku emerytalnego: rząd poparł projekt prezydenta. Ustawa najwcześniej od 1 października 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 13:45
Rząd pozytywnie zaopiniował prezydencki projekt dotyczący obniżenia wieku emerytalnego. Zgodnie z proponowanymi zapisami, wiek emerytalny miałby zostać skrócony do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Oznacza to powrót do wieku sprzed reformy emerytalnej.
rozwiń zwiń