Ekspert: idee dżihadu trafiają do młodzieży w Europie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 08:50
- Ideę można zwalczać tylko ideą. Rodzi się pytanie, czy Europa jest w stanie przekonać młodych ludzi, że to, co ma do zaoferowania Państwo Islamskie nie jest warte, by za to umierać i zabijać – mówiła w "Sygnałach dnia" dr Monika Bartoszewicz.
Audio
  • Dr Monika Bartoszewicz o strzelaninie w centrum handlowym w Monachium (Sygnały dnia/Jedynka)
Służby specjalne w pobliżu centrum handlowego Olympia w Monachium, w którym w piątek doszło do strzelaniny
Służby specjalne w pobliżu centrum handlowego Olympia w Monachium, w którym w piątek doszło do strzelaninyFoto: PAP/EPA/FELIX HOERHAGER

18-letni Niemiec pochodzenia irańskiego zastrzelił w piątek w centrum handlowym w Monachium dziewięć osób, a następnie popełnił samobójstwo. Według policji napastnik działał prawdopodobnie w pojedynkę.

Trwają działania śledczych. Na razie służby nie dostrzegły wyraźnych powiązań między napastnikiem z Monachium a dżihadystami z IS lub z innych organizacji. Jednak nie dalej jak w poniedziałek w Niemczech 17-letni afgański uchodźca zaatakował wieczorem siekierą i nożem pasażerów w pociągu regionalnym w okolicach Wuerzburga w Bawarii. Ranił pięć osób, z których dwie nadal walczą o życie. Jak się okazało, był on bojownikiem Państwa Islamskiego.

Monika Bartoszewicz, ekspert ds. stosunków międzynarodowych, zauważyła w Jedynce, że wydarzenia w Monachium Państwo Islamskie przyjęło z radością i pojawiły się groźby kolejnych ataków. Zaznaczyła, że coraz trudniej zdementować twierdzenia, czy dany napastnik rzeczywiście miał związki z daną organizacją terrorystyczną, a obecny terroryzm w dużym stopniu zaczyna przypominać franczyzę.

Komentując niedawny zamach w Wurzburgu, gdzie według Państwa Islamskiego napastnik był żołnierzem tego ruchu, ekspertka zauważyła, że ostatnio mamy do czynienia z szerzeniem się idei dżihadu czy islamizmu w szczególnie radykalnym wydaniu, np. wśród młodzieży muzułmańskiej, również na Zachodzie.

Dodała, że coraz częściej celem różnych ataków są cele tzw. miękkie, które trudno zabezpieczyć.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: dr Monika Bartoszewicz (Akademia Finansów i Biznesu Vistula)

Data emisji: 23.07.2016

Godzina emisji: 7.38

agkm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Strzelanina w Monachium. Policja: sprawca popełnił samobójstwo, działał sam

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 02:50
W Monachium zakończyła się policyjna obława po strzelaninie do jakiej doszło po południu w okolicy centrum handlowego Olympia. Policja poinformowała, że sprawca został znaleziony martwy, niedaleko miejsca ataku. Wbrew wcześniejszym podejrzeniom, działał w pojedynkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strzelanina w Monachium. Napastnik zabił 9 osób i popełnił samobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 15:30
Strzelanina w Monachium, w której zginęło 9 osób i sprawca, była "klasycznym" czynem szaleńca niemającego żadnych związków z Państwem Islamskim (IS) - poinformowała bawarska policja. 18-letni napastnik był prawdopodobnie chory psychicznie. Wśród ofiar nie ma polskich obywateli. Premier Beata Szydło w depeszy kondolencyjnej przekazała na ręce Angeli Merkel wyrazy głębokiego współczucia. Kanclerz Niemiec w wystąpieniu, zapewniła o solidarności z rodzinami ofiar, chwaliła profesjonalizm policji oraz solidarność mieszkańców miasta, otwierających drzwi przed tymi, którzy utknęli w sparaliżowanej komunikacyjnie aglomeracji.
rozwiń zwiń