"To wartość, którą Polska żyje od ponad tysiąca lat"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 09:30
- W naszej historii Częstochowa odegrała bardzo ważną rolę. To była duchowa stolica naszego narodu - powiedział w "Sygnałach dnia" kardynał Zenon Grocholewski.
Audio
  • Kardynał Zenon Grocholewski o wspólnych obchodach rocznicy chrztu Polski i Światowych Dni Młodzieży (Jedynka/Sygnały dnia)
Msza na Jasnej Górze odprawiona przez papieża
Msza na Jasnej Górze odprawiona przez papieżaFoto: PAP/Leszek Szymański

Papież Franciszek odprawił 28 lipca mszę na Jasnej Górze z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Mówił podczas niej, że naród polski pokonał na swej drodze "wiele trudnych chwil w jedności". Uroczystą liturgię rozpoczęła powstała w średniowieczu najstarsza utrwalona polska pieśń religijna "Bogurodzica", związana z początkami chrześcijaństwa na naszej ziemi, pełniąca - we współczesnym rozumieniu - rolę pierwszego hymnu państwowego.

- Bardzo dobrze się stało, ze połączono Światowe Dni Młodzieży z obchodami uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski - ocenił kardynał. - Wobec całego świata chcemy pokazać to jako pewną wartość, którą Polska żyje od ponad tysiąca lat - dodał. Podkreślił, że papież mówił do nas, ale to, co mówił było "typowo jego". Zwrócił uwagę na podniesione przez Franciszka trzy aspekty misji zbawczej Chrystusa: prostotę, bliskość i konkretność.

Eminencja mówił też o wspólnym elemencie religijności polskiej i południowoamerykańskiej, w której wyrósł papież. Odniósł się także do słów Ojca Świętego ze spotkania z biskupami, że "jesteśmy w epoce ataku na Stwórcę". Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: kard. Zenon Grocholewski

Data emisji: 29.07.2016

Godzina emisji: 8.15

fc/mg

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Pielgrzymki papieży na Jasną Górę [Dokumentacja]

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 10:41
Papież Franciszek odwiedza dziś Jasną Górę. Jest trzecim - po Janie Pawle II i Benedykcie XVI - zwierzchnikiem Kościoła katolickiego, który gości w tym najważniejszym polskim sanktuarium maryjnym.
rozwiń zwiń