Jacek Sasin o ustawie frankowej: 4,5 mld zł wróci do kredytobiorców i zmniejszy kapitały do spłaty

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 09:16
Poseł PiS zapowiedział w "Sygnałach dnia", że parlamentarzyści zajmą się prezydenckim projektem ustawy frankowej po wakacjach.
Audio
  • Jacek Sasin o szczegółach prezydenckiego projektu ustawy frankowej (Sygnały dnia/Jedynka)
Jacek Sasin
Jacek SasinFoto: Wojciech Kusiński/PR

Prezydencki projekt zakłada, że banki będą musiały oddać tak zwane spready pobierane przy kredytach walutowych w latach 2000-2011. Jacek Sasin mówił w radiowej Jedynce, że nie spodziewa się problemów z uchwaleniem ustawy. – Jako Parlament, jako Komisja Finansów Publicznych, którą kieruję, będziemy obserwować, jak przebiega zapowiadany proces przewalutowania kredytów w drodze porozumień pomiędzy bankami a kredytobiorcami. Prezes NBP mówił wczoraj, że daje bankom około roku, aby skutecznie je przewalutować. Jeśli się okaże, że to nie nastąpi, będzie potrzeba podjęcia dalszych kroków ustawowych – powiedział polityk PiS.

Zaznaczył, że jego zdaniem zmiany będą nie tylko korzystne dla kredytobiorców, ale też sam proces będzie "przebiegał bez wstrząsów" dla systemu bankowego. – Równie ważne jest to, że Skarb Państwa będzie zabezpieczony przed ewentualnymi roszczeniami właścicieli banków zagranicznych, które tych kredytów udzielały.

Jacek Sasin mówił też o odwołaniu Jacka Kurskiego przez Radę Mediów Narodowych z funkcji prezesa TVP i sporze o Trybunał Konstytucyjny.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Jacek Sasin (poseł PiS)

Data emisji: 3.08.2016

Godzina emisji: 8.15

pp/mg

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Jacek Kurski na czele TVP do października

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 20:30
Jacek Kurski będzie pełnił obowiązki prezesa Telewizji Polskiej do momentu rozstrzygnięcia konkursu na to stanowisko w połowie października. Postanowiła o tym Rada Mediów Narodowych, która wcześniej - na wniosek Joanny Lichockiej - odwołała prezesa Kurskiego.
rozwiń zwiń