Stanisław Karczewski: Trybunał Konstytucyjny nie przestrzega prawa

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 08:47
- Spór polityczny wokół Trybunału Konstytucyjnego powinien być wyciszany i taka była nasza intencja. Niestety jest eskalowany - mówi w "Sygnałach dnia" marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Audio
  • Stanisław Karczewski o projekcie ukraińskiej rezolucji i Trybunale Konstytucyjnym (Sygnały dnia/Jedynka)
Stanisław Karczewski
Stanisław KarczewskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Trybunał Konstytucyjny ogłosił w czwartek, że 11 sierpnia ogłosi wyrok w sprawie ustawy o TK z 22 lipca. Wnioski o zbadanie jej zgodności z ustawą zasadniczą złożyły PO, Nowoczesna wspólnie z PSL, a także Rzecznik Praw Obywatelskich. Borys Budka, przedstawiciel wnioskodawców z PO, już wczoraj podał datę ogłoszenia wyroku Trybunału.

Stanisław Karczewski mówi, że fakt, iż Borys Budka znał datę ogłoszenia wyroku na dzień przed ogłoszeniem jej przez TK, to kolejny dowód na upolitycznienie tego gremium. - Politycy Platformy Obywatelskiej współpracują z prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim. Tak być nie powinno. Trybunał Konstytucyjny powinien być absolutnie niezależnym sądem, niekontaktującym się z politykami - ocenia gość Jedynki i dodaje, że działalność prezesa TK, w tym jego występy w mediach, podważają jego bezstronność i wiarygodność.

- Chciałbym żebyśmy wszyscy w Polsce przestrzegali prawa od początku do końca. Nie może być tak, że jedna ustawa jest akceptowana, inna nie. Jeden akt prawny jest akceptowany, inny nie jest. Zdumiewające jest to, że Trybunał Konstytucyjny nie stosuje i nie przestrzega prawa - mówi Stanisław Karczewski i dodaje, że Prawo i Sprawiedliwość chce, by "TK funkcjonował normalnie, bo ma stworzone ku temu warunki".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z marszałkiem Senatu który mówił także o projekcie ukraińskiej uchwały o "ludobójstwie na Ukraińcach" oraz o projekcie nowelizacji ustawy o opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Stanisław Karczewski (marszałek Senatu)

Data emisji: 04.08.2016

Godzina emisji: 7.16

kh/pg

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Senat przyjął z poprawkami nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. PiS mówi o ustępstwach, PO o paraliżu

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 13:20
Senat przyjął w czwartek z niemal 30 poprawkami nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. Jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejm ma rozpatrzeć poprawki izby wyższej.
rozwiń zwiń