Witold Modzelewski: straty z podatków są bez precedensu w historii

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 09:59
- Jeżeli tylko z podatku VAT i ceł tracimy rocznie minimum 3 proc. PKB, czyli grubo ponad 50 mld zł, to znaczy, że jest bardzo źle - mówi w "Sygnałach dnia" prof. Witold Modzelewski.
Audio
  • Witold Modzelewski o uszczelnieniu systemu podatkowego i uprzywilejowanej pozycji banków (Sygnały dnia/Jedynka)
Prof. Witold Modzelewski
Prof. Witold ModzelewskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Kierunek zmian wskazał, zdaniem gościa Jedynki, Parlament Europejski w przyjętej 6 lipca rezolucji. - Wezwano w niej państwa członkowskie do przecięcia jednego z najgorszych związków niszczących system podatkowy - między władzą publiczną a biznesem, który zajmuje się unikaniem opodatkowania. To prawdziwy horror, że ci, których działalność polega na unikaniu opodatkowania, są doradcami rządu i jeszcze zarabiają na pisaniu ustaw - tłumaczy prof. Witold Modzelewski.

Jak przekonuje były wiceminister finansów, konieczne jest napisanie nowej ustawy o podatku VAT. - Nie naprawimy tego, uchwalając kolejną nowelizację w tym nieszczelnym systemie tworzenia prawa - podkreśla profesor.

Witold Modzelewski mówił również w audycji, jaki wpływ na nieszczelność systemu podatkowego miało wejście Polski do Unii Europejskiej i tłumaczył, dlaczego istota sporu o polską demokrację powinna dotyczyć uprzywilejowanej pozycji banków.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: prof. Witold Modzelewski (wykładowca akademicki, były wiceminister finansów)

Data emisji: 17.08.2016

Godzina emisji: 8.14

pg/mg

Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Jedna danina zamiast PIT, składek do ZUS i NFZ. Ekspert: może być ukrytą podwyżką podatków dla najbogatszych

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2016 10:54
Nie jest wykluczone, że wprowadzenie jednej daniny będzie oznaczało ukrytą podwyżkę podatków dla najbogatszych, a obniżenie, ale niewielkie, dla tych mniej zarabiających - mówi o pomyśle połączenia PIT oraz składek na ZUS i NFZ ekspert podatkowy z firmy KPMG Andrzej Marczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MF chce aktywnie przeciwdziałać unikaniu opodatkowania przez firmy

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 14:12
Polska gospodarka wzrosła o 39,16 proc. w latach 2008-2015, a wpływy z podatku CIT zmniejszyły się w tym okresie o 4,95 proc., poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort zamierza działać w kierunku ograniczenia tego zjawiska oraz chce aktywnie przeciwdziałać nadużyciom w ramach stosowania cen transferowych.
rozwiń zwiń