Witold Bańka: w Rio "magiczna dziesiątka" została przekroczona, należy jednak oczekiwać więcej

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 09:00
Czy 11 medali polskich sportowców na igrzyskach w Rio można uznać za sukces? Minister sportu Witold Bańka nie ukrywa, że poprzeczka oczekiwań stawianych biało-czerwonym powinna pójść w górę.
Audio
  • Witold Bańka, minister sportu, podsumowuje igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro (Sygnały dnia/Jedynka)
Witold Bańka
Witold BańkaFoto: Wojciech Kusiński/PR

W igrzyskach w Rio de Janeiro startowało około 10,5 tysiąca sportowców z rekordowej liczby 206 krajów. Rywalizację zdominowali reprezentanci trzech krajów: USA, Wielkiej Brytanii i Chin, zdobywając w sumie 99 z 306 złotych medali. Reprezentacja Polski została sklasyfikowana na 33. miejscu w tabeli medalowej z 2 złotymi, 3 srebrnymi i 6 brązowymi krążkami. To najlepszy wynik od 16 lat biało-czerwonych, "magiczna dziesiątka" została przekroczona, odrobina niedosytu jednak pozostała, co potwierdził minister sportu Witold Bańka.

- Uważam, że Polska jest krajem z takim potencjałem sportowym, że spokojnie możemy oczekiwać dużo więcej i lepszych startów. Musi skończyć się ten czas, kiedy liczymy medale na palcach obu rąk mając nadzieję, że nam tych palców zabraknie. To dobry czas na zmiany i musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czego oczekujemy w sporcie. Stoję na stanowisku, że powinniśmy skupić się na kilku "medalodajnych" dyscyplinach i stworzyć spójną strategię - mówił w "Sygnałach Dnia".

Jest więc duża szansa na to, że polski sport pójdzie drogą, którą obrali m.in. Brytyjczycy i Węgrzy typując dyscypliny w które są inwestowane pieniądze. Efekty widać było choćby w pływaniu, w którym w Rio oba te kraje odniosły spore sukcesy. 

Jakie zmiany nastąpią w polskim sporcie po igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro i jakie wnioski można wyciągnąć z największej sportowej imprezy tego roku? O tym w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Witold Bańka (minister sportu)

Data emisji: 24.08.2016

Godzina emisji: 08:15

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Polacy na Rio 2016. Sukces czy niedosyt?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 18:35
11 medali, w tym dwa złote - to osiągnięcia Polaków z zakończonej w poniedziałek olimpiady w Brazylii. Nie milkną głosy, że polscy kibice liczyli na więcej!
rozwiń zwiń