X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Jan Żaryn: "Inka" była bezkompromisowa

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 09:44
- To bohaterka, która dziś stanowi punkt odniesienia dla polskiej młodzieży - mówił w "Sygnałach dnia" historyk Jan Żaryn o Danucie Siedzikównie ps. Inka.
Audio
  • Jan Żaryn o Danucie Siedzikównie "Ince". (Jedynka/Sygnały dnia)
Jan Żaryn
Jan ŻarynFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W Gdańsku rozpoczynają się dwudniowe uroczystości pogrzebowe bohaterów podziemia antykomunistycznego - Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka". Między 17 a 22 w Kaplicy Królewskiej, przy ulicy św. Ducha, przewidziano wystawienie trumien z doczesnymi szczątkami bohaterów. Pogrzeb odbędzie się w niedzielę 28 sierpnia, w 70. rocznicę ich rozstrzelania przez komunistów w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej.

- "Inka" pochodziła z rodziny, która miała w sobie zakodowaną służbę Polsce - powiedział Jan Żaryn. Przypomniał, że jej rodzice i rodzeństwo zginęli ze strony okupanta niemieckiego bądź sowieckiego. - Wielka odwaga wewnętrzna w tej dziewczynie, wychowanej w tradycji, powodowała, że była bezkompromisowa - dodał gość Jedynki. Wyjaśnił, że jako sanitariuszka, opatrywała zarówno rannych kolegów z oddziału, jak i funkcjonariuszy UB.

Historyk podkreślił, że brak kompromisu "Inki" był widoczny też po zatrzymaniu, gdy oferowano jej uratowanie życia w zamian za zeznania. - To bohaterka, która dziś stanowi punkt odniesienia dla polskiej młodzieży - ocenił. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o "Ince" i poszukiwaniach jej szczątków.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: prof. Jan Żaryn (historyk, senator)

Data emisji: 28.08.2016

Godzina emisji: 8.15

fc/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hołd bohaterom. W niedzielę pogrzeb "Inki" i "Zagończyka"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 13:00
Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odbędzie się w niedzielę pogrzeb Danuty Siedzikówny, ps. Inka i Feliksa Selmanowicza, ps. Zagończyk, działaczy Armii Krajowej i bohaterów antykomunistycznej konspiracji zabitych w 1946 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezłomna "Inka". Bohaterka młodego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 19:00
- Zauważyłam, że młodzi ludzie bardzo się interesują tą postacią. Gdy się okazało, że nie ma książki na ten temat, to postanowiłam ją napisać - przyznaje Luiza Łuniewska, autorka książki "Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny".
rozwiń zwiń