Prof. Jan Żaryn: "Inka" była bezkompromisowa

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 09:44
- To bohaterka, która dziś stanowi punkt odniesienia dla polskiej młodzieży - mówił w "Sygnałach dnia" historyk Jan Żaryn o Danucie Siedzikównie ps. Inka.
Audio
  • Jan Żaryn o Danucie Siedzikównie "Ince". (Jedynka/Sygnały dnia)
Jan Żaryn
Jan ŻarynFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W Gdańsku rozpoczynają się dwudniowe uroczystości pogrzebowe bohaterów podziemia antykomunistycznego - Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka". Między 17 a 22 w Kaplicy Królewskiej, przy ulicy św. Ducha, przewidziano wystawienie trumien z doczesnymi szczątkami bohaterów. Pogrzeb odbędzie się w niedzielę 28 sierpnia, w 70. rocznicę ich rozstrzelania przez komunistów w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej.

- "Inka" pochodziła z rodziny, która miała w sobie zakodowaną służbę Polsce - powiedział Jan Żaryn. Przypomniał, że jej rodzice i rodzeństwo zginęli ze strony okupanta niemieckiego bądź sowieckiego. - Wielka odwaga wewnętrzna w tej dziewczynie, wychowanej w tradycji, powodowała, że była bezkompromisowa - dodał gość Jedynki. Wyjaśnił, że jako sanitariuszka, opatrywała zarówno rannych kolegów z oddziału, jak i funkcjonariuszy UB.

Historyk podkreślił, że brak kompromisu "Inki" był widoczny też po zatrzymaniu, gdy oferowano jej uratowanie życia w zamian za zeznania. - To bohaterka, która dziś stanowi punkt odniesienia dla polskiej młodzieży - ocenił. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o "Ince" i poszukiwaniach jej szczątków.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: prof. Jan Żaryn (historyk, senator)

Data emisji: 28.08.2016

Godzina emisji: 8.15

fc/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hołd bohaterom. W niedzielę pogrzeb "Inki" i "Zagończyka"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 13:00
Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odbędzie się w niedzielę pogrzeb Danuty Siedzikówny, ps. Inka i Feliksa Selmanowicza, ps. Zagończyk, działaczy Armii Krajowej i bohaterów antykomunistycznej konspiracji zabitych w 1946 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezłomna "Inka". Bohaterka młodego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 19:00
- Zauważyłam, że młodzi ludzie bardzo się interesują tą postacią. Gdy się okazało, że nie ma książki na ten temat, to postanowiłam ją napisać - przyznaje Luiza Łuniewska, autorka książki "Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny".
rozwiń zwiń