"Nie będzie zwolnień nauczycieli". Anna Zalewska o reformie edukacji i nowym roku szkolnym

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 08:40
- Nie będzie zwolnień nauczycieli, ani likwidacji placówek po gimnazjach - zapewniła w "Sygnałach dnia" minister edukacji Anna Zalewska.
Audio
  • Anna Zalewska o nowym roku szkolnym i reformie edukacji (Sygnały dnia/Jedynka)
Minister Anna Zalewska
Minister Anna ZalewskaFoto: Wojciech Kusiński

Zmiany w strukturze oświaty będą wprowadzane stopniowo od roku 2017/2018. Planowana jest 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowa szkoła branżowa.

Samorządowcy twierdzą, że w związku z reformą około 2 tysięcy placówek po gimnazjach będzie musiało zostać zlikwidowanych. Minister edukacji Anna Zalewska mówiła, że to nieprawda.

- Nie przewidujemy likwidacji jakiegokolwiek budynku. Samorządy od bardzo długiego czasu mają problem z niżem demograficznym. Tam, gdzie pojawią się wolne miejsca, będą mogli odpowiedzieć na zapotrzebowanie rodziców, którzy chcą przedszkoli - podkreśliła gość Jedynki.

Szefowa MEN przypomniała również, że w rozpoczynającym się dziś roku szkolnym wchodzą w życie nowe uregulowania. Od tego roku nie ma obowiązku szkolnego dla sześciolatków, zniesiono sprawdzian dla szóstoklasistów, a maturzyści będą mogli odwoływać się od wyników egzaminu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Anna Zalewska (minister edukacji)

Data emisji: 01.09.2016

Godzina emisji: 7.45

mr/mg

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Dziś rozpoczyna się nowy rok szkolny 2016/2017. Zmiany dla uczniów i nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 06:40
Według Ministerstwa Edukacji Narodowej naukę we wszystkich typach szkół podejmie ok. 4 mln 626 tys. dzieci i młodzieży oraz 383 tys. osób dorosłych, w ok. 28,5 tys. szkołach dla dzieci i młodzieży i 3,8 tys. szkół dla dorosłych. Uczyć ich będzie ok. 670 tys. nauczycieli.
rozwiń zwiń