Forum Polonijne. Zjednoczyć 20 mln Polaków żyjących za granicą

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 09:20
- Ważny jest kontakt z Polonią. Musimy ich głos słyszeć, musimy się z nimi spotykać - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, uczestniczący w Forum Polonijnym w Krynicy.
Audio
  • Stanisław Karczewski o Forum Polonijnym (Jedynka/Sygnały dnia)
Stanisław Karczewski, marszałek Senatu
Stanisław Karczewski, marszałek SenatuFoto: Wojciech Kusinski/Polskie Radio

Posiedzeniem Rady Konsultacyjnej do spraw Polonii zainaugurowano Forum Polonijne w Krynicy-Zdroju. Towarzyszy ono Forum Ekonomicznemu. Rada to 16-osobowy organ doradczy przy marszałku Senatu składający się z reprezentantów wszystkich kontynentów, na których żyją Polacy.

- Naszym celem jest zjednoczyć rozproszoną i często skłóconą Polonię - wyjaśnił Stanisław Karczewski. Dodał, że to ludzie, którzy bardzo tęsknią za krajem i chcą kontaktów z Polską. 

Marszałek docenił rolę Forum w Krynicy i podkreślił, że sprawy Polonii są bardzo ważne. Przypomniał, że w różnych częściach świata żyje 20 mln Polaków.

- Najgorszy jest monopol, zdywersyfikujemy pomoc - odpowiedział na pytanie, po co tworzyć kolejne ciało zajmujące się sprawami Polonii. - Jestem przekonany, że to Senat powinien nad tym trzymać pieczę i koordynować wszystkie prace - dodał. 

Z jakimi problemami mierzy się Polonia i jakiego wsparcia potrzebuje? Jakie są losy ustawy o repatriacji? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Stanisław Karczewski  (marszałek Senatu) 

Data emisji: 08.09.2016

Godzina emisji: 8.15

fc/mg

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Marszałek Senatu powołuje Radę Konsultacyjną ds. Polonii

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 08:11
– Dziś powołuję Radę Konsultacyjną ds. Polonii przy Marszałku Senatu Rzeczpospolitej Polski – mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Karczewski. Marszałek Senatu był gościem audycji 24 Pytania: Rozmowa Poranka.
rozwiń zwiń