Rak głowy i szyi coraz częściej atakuje młodych

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 10:00
19 września rozpoczyna się 4. Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. - Walczymy, żeby chorzy zgłaszali się we wczesnym stadium zaawansowania, wtedy szanse na wyleczenie są bardzo wysokie: 80-90 proc. chorych przeżywa ponad 5 lat - mówi prof. Wojciech Golusiński.
Audio
  • Prof. Wojciech Golusiński profilaktyce nowotworów głowy i szyi (Sygnały dnia/Jedynka)
Rak głowy i szyi może dawać podobne objawy co przeziębienie
Rak głowy i szyi może dawać podobne objawy co przeziębienieFoto: Glow Images/East News

Ekspert zauważa, że w ostatnim czasie nowotwory głowy i szyi coraz częściej rozwijają się u osób młodych, które nie palą papierosów ani nie nadużywają alkoholu, a więc nie występują u nich tradycyjne czynniki ryzyka. - U tych osób nowotwory są bardzo agresywne, najczęściej występują w obrębie jamy ustnej i gardła. Czynnikiem etiologicznym u ponad 90. proc. tych przypadków jest wirus brodawczaka ludzkiego - zaznacza prof. Wojciech Golusiński.

Jakie obajwy są charakterystyczne dla nowotworów głowy i szyi? Jakie zachowania seksualne powodują ryzyko zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego? Gdzie i kiedy będzie można bezpłatnie się przebadać? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Wojciech Golusiński (twórca Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi)

Data emisji: 17.09.2016

Godzina emisji: 8.14

mg/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W walce z rakiem głowy i szyi najważniejsza jest profilaktyka

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 09:30
- Jeśli do rozpoznania nowotworu głowy i szyi dojdzie w pierwszym stadium zaawansowania, to wykorzystując naszą wiedzę, technologię medyczną i doświadczenie mamy wyleczalność na poziomie 99 procent. Dlatego ta profilaktyka jest niezmiernie ważna - mówi prof. Wojciech Golusiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nanocząstki niosą nadzieję na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 22:38
- Mamy nadzieję, że nasze badania nanocząsek znajdą zastosowanie kliniczne m.in. w leczeniu komórek nowotworowych - mówi w radiowej Jedynce prof. Ewa Sawosz-Chwalibóg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dojdzie do rewolucji w walce z rakiem?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 22:02
- Szacujemy, że ok. 200 tys. Polaków jest nosicielami mutacji i prawie na pewno zachoruje na raka jelita grubego. Naszym celem jest znalezienie ich i wskazanie prostej metody zabezpieczenia się - mówi prof. Krystian Jażdżewski.
rozwiń zwiń