Publicyści: zarządzanie dwoma resortami "fizycznie niemożliwe"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 09:49
Zmiany w rządzie i objęcie kierownictwa nad resortami finansów i rozwoju przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego - te kluczowe dla polskiej gospodarki sprawy komentowali w radiowej: Jedynce Łukasz Warzecha z tygodnika "wSieci" i Stanisław Skarżyński z "oko.press".
Audio
  • Sygnały dnia: publicyści o rekonstrukcji rządu i "superresorcie" Mateusza Morawieckiego (Sygnały dnia/Jedynka)
Premier Beata Szydło (z lewej), Paweł Szałamacha (w środku) i Mateusz Morawiecki (z prawej) podczas rządowego posiedzenia
Premier Beata Szydło (z lewej), Paweł Szałamacha (w środku) i Mateusz Morawiecki (z prawej) podczas rządowego posiedzenia Foto: PAP/Rafał Guz

Premier Szydło poinformowała w środę na konferencji prasowej, że ze stanowiska odwołany został minister finansów Paweł Szałamacha; nowym szefem MF został wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, który łączy oba stanowiska. Morawiecki stanie też na czele nowo powołanego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Zdaniem Łukasza Warzechy jednoczesne zarządzanie dwoma resortami jest po prostu niewykonalne. - To jest fizycznie niemożliwe, żeby Mateusz Morawiecki mógł koordynować dwa tak potężne resorty - przyznaje publicysta "wSieci". Jak dodał, obawia się też o to, jak będzie wyglądać kontrola nad służbami podlegającymi pod resort finansów. - Pamiętajmy, że Ministerstwo Finansów to nie jest tylko planowanie budżetu. To jest też służba celna i cały aparat skarbowy - przypomina Łukasz Warzecha.

Z kolei Stanisław Skarżyński zwrócił uwagę na to, że spodziewano się szerszych zmian w składzie rządu. - Ważnym powodem tego, że zmian było mniej, jest to, że mało kto z Prawa i Sprawiedliwości chce do tego rządu wejść. Ja nie wierzę, żeby ktoś w PiS widział pozycję ministra jako szansę na polityczny sukces. Kto by chciał zastąpić na przykład minister Annę Zalewską? - zastanawiał się publicysta.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Łukasz Warzecha ("wSieci"), Stanisław Skarżyński ("oko.press")

Data emisji: 30.09.2016

Godzina emisji: 8.15

dad/mg

Czytaj także

Zmiany w rządzie – czy skupienie władzy w jednym ręku przyniesie korzyści gospodarce?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 15:10
Beata Szydło poinformowała w środę o zmianach w rządzie. Wicepremier minister rozwoju Mateusz Morawiecki będzie również kierował Ministerstwem Finansów. Stanie również na czele nowo utworzonego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, który będzie koordynował pracę resortów gospodarczych. – Z punktu widzenia optymalnych rozwiązań to nie jest dobre, że władza jest skupiona w jednym ręku, bo nie ma tego mechanizmu kontroli, szukania i korekty błędów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński ( Instytut Studiów Politycznych PAN).
rozwiń zwiń