Adam Bielan: na Ukrainie trwa regularna wojna

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 08:25
Wicemarszałek Senatu Adam Bielan uczestniczył wraz z kilkunastoosobową delegacją krajów członkowskich NATO w wizycie w obwodzie dniepropietrowskim na wschodzie Ukrainy. - Mamy tam do czynienia z regularną wojną - mówi gość "Sygnałów dnia".
Audio
  • Adam Bielan (PiS) o sytuacji na wschodzie Ukrainy (Sygnały dnia/Jedynka)
Wicemarszałek Senatu Adam Bielan
Wicemarszałek Senatu Adam BielanFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

O napiętej sytuacji w Donbasie rozmawiała telefonicznie kanclerz Niemiec Angela Merkel z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Merkel i Poroszenko opowiedzieli się za utrwaleniem zawieszenia broni w Donbasie i za podjęciem kolejnych kroków zmierzających do realizacji porozumień z Mińska. Przedmiotem rozmowy było też planowane od dłuższego czasu spotkanie w tzw. formacie normandzkim - przywódców Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy. 

Jak powiedział w radiowej Jedynce Adam Bielan, format normandzki się nie sprawdził, a określenia, które padają w Europie o "operacji antyterrorystycznej, "separatystach" są po prostu nieprawdziwe. - Nie udaje się utrzymać zawieszenia broni. Codziennie do szpitala w Dnieprze przywożeni są kolejni ranni, ostrzeliwani przez ciężką artylerię - tłumaczył wicemarszałek Senatu zaznaczając, że jest to rosyjska artyleria. - To jest po prostu wojna rosyjsko-ukraińska - dodał. 

Ponadto wicemarszałek Senatu odniósł się do doniesień o Polakach walczących po stronie oddziałów ukraińskich. Wczoraj separatyści podali informację o tym, że zabito kilkanaście osób, wśród których mieli być obywatele Polski. Polityk zaznaczył, że takie informacje to element wojny propagandowej prowadzonej przez Rosję i zapewnił, że w tym konflikcie nie uczestniczy żaden polski żołnierz. 

Ponadto podczas audycji Adam Bielan mówił o reformie edukacji i związanej z nią likwidacji gimnazjów oraz skomentował sprawę poparcia PiS dla Donalda Tuska na kolejną kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Adam Bielan (wicemarszałek Senatu, Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 14.10.2016

Godzina emisji: 7.15

dad/pg

Zapis całej rozmowy