Donald Trump prezydentem USA. Europa powinna się obawiać?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 09:29
Myślę, że to będzie prezydent dużo bardziej przewidywalny, niż dzisiaj niektórzy mu wróżą - powiedział w Jedynce Michał Karnowski z "wSieci" komentując wyniki wyborów prezydenckich w USA, w których kandydat Republikanów Donald Trump zdecydowanie pokonał reprezentującą Demokratów Hillary Clinton.
Audio
  • Jakim prezydentem będzie Donald Trump? (jedynka/Sygnały dnia)
Michał Karnowski i Jerzy Haszczyński
Michał Karnowski i Jerzy HaszczyńskiFoto: W. Kusiński

Donald Trump zapewnia, że będzie prezydentem wszystkich Amerykanów. W przemówieniu w swoim sztabie zapowiedział, że jako prezydent będzie dążył do współpracy, poszukiwał wspólnych płaszczyzn, partnerstwa, a nie konfliktu. Czy po agresywnej kampanii wyborczej faktycznie dojdzie do wyciszenia emocji, które otworzyły Trumpowi drzwi do Białego Domu? Jaki polityczny kurs obierze Ameryka?

- Już końcówa kampanii w wykonaniu Donalda Trumpa była inna - zauważył Michał Karnowski i podkreślił, że Trump potrafił się w niej wyciszyć, a także w pewien sposób przyznał, że wcześniej była to strategia, by przebić się do świadomości publicznej. Karnowski przypomniał, że Trump już wcześniej próbował swoich sił w polityce i był wtedy poprawnym politycznie kandydatem. Jego zdaniem, na bazie tych doświadczeń teraz postawił na radykalizm i wyrazistość. - Myślę, że to będzie prezydent dużo bardziej przewidywalny, niż dzisiaj niektórzy mu wróżą - ocenił Karnowski. Zmiany, jak przewiduje gość Jedynki, będą dotyczyć głównie polityki wewnętrznej USA i sfery ekonomicznej. 

- Nie wiem, czy Trump będzie musiał być brutalny werbalnie, Republikanie wszystko mają - zauważył Jerzy Haszczyński z "Rzeczpospolitej" i dodał, że Trump teraz będzie musiał się przygotować do przejęcia władzy. Haszczyński ocenił, że choć kandydat Republikanów nie przedstawił programu, to jego wypowiedzi dotyczące polityki zagranicznej i bezpieczeństwa były dość niepokojące. Jego zdaniem szczególna nerwowość towarzyszy teraz politykom małych państw NATO, jak Litwa czy Estonia. - Nieprzewidywalność ma też w sobie element nadziei - zauważył gość Jedynki, ale podkreślił, że było zbyt wiele niepokojących, spójnych wypowiedzi Trumpa na temat Rosji i zobowiązań NATO-wskich. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o przyszłości USA i konsekwencjach zmiany w Białym Domu dla reszty świata. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Dariusz Rosiak

Gość: Michał Karnowski ("wSieci"), Jerzy Haszczyński ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 9.11.2016

Godzina emisji: 8.40

fc/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: Trump nie wywróci polityki USA do góry nogami

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 09:14
Ryszard Czarnecki nie ma wątpliwości, że wybór Donalda Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki nie wpłynie negatywnie na sytuacje na świecie, w Europie i w Polsce. Polityk goszcząc w radiowej Jedynce mówił, że wygrana kandydata GOP będzie swoistym nowym otwarciem w światowej polityce.
rozwiń zwiń