Anna Zalewska o reformie edukacji: chodzi o podniesienie jakości kształcenia

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 08:50
- Rząd przyjął dobre prawo oświatowe po długich konsultacjach i długiej debacie społecznej - mówiła w "Sygnałach dnia" minister edukacji Anna Zalewska.
Audio
  • Anna Zalewska o reformie edukacji (Sygnały dnia/Jedynka)
Anna Zalewska
Anna ZalewskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie radio

We wtorek rząd przyjął projekt reformy edukacji. Nowe prawo zakłada, że od września przyszłego roku wróci 8-letnia szkoła podstawowa oraz 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, a szkołę zawodową zastąpi dwustopniowa szkoła branżowa.

Anna Zalewska podkreśliła, że tak duża zmiana musi budzić zaniepokojenie rodziców i nauczycieli, dlatego w każdej szkole od przyszłego tygodnia będzie cały pakiet informacyjny. Jak mówiła, podstawy programowe są pisane zgodnie z rytmem ustalonym z wydawcami i w tej kwestii nie powinno być żadnych opóźnień.

Minister edukacji zapewniła, że nie będzie zwolnień nauczycieli. Dodała, że jest w stałym kontakcie ze związkami zawodowymi, a większość postulatów jest zapisana w projekcie ustawy.

- Moim obowiązkiem jest zapewnić bezpieczeństwo i spokój nauczycielom. Pojawi się dodatkowo 5 tysięcy oddziałów, co da nowe miejsca pracy. Przypominam, że kiedy rodzice zaczęli decydować o posłaniu 6-latków do szkół, przybyło 2057 etatów - zaznaczyła gość Jedynki.

Jaki jest plan odnośnie łączenia szkół podstawowych z gimnazjami? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Anna Zalewska (minister edukacji)

Data emisji: 10.11.2016

Godzina emisji: 8.15

mr/mg

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: zmiany w prawie oświatowym to reforma edukacji, której potrzebuje polska szkoła

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 11:55
- Inwestowanie w przyszłość Polski to inwestowanie w młodych ludzi - powiedziała premier Beata Szydło, która wraz z minister edukacji Anną Zalewską bierze w środę udział w spotkaniu z wojewodami oraz kuratorami oświaty.
rozwiń zwiń