Mariusz Błaszczak o Święcie Niepodległości: w różnych wydarzeniach uczestniczyło ponad 120 tys. Polaków

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 08:07
- To jest ten fundament, wokół którego odbudowujemy wspólnotę - powiedział w radiowej Jedynce minister spraw wewnętrznych i administracji.
Audio
  • Szef MSWiA Mariusz Błaszczak o Święcie Niepodległości (Sygnały dnia/Jedynka)
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak Foto: Wojciech Kusiński/PR

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak podkreślił w audycji "Sygnały dnia", że przedsięwzięcia, kilkadziesiąt w całej Polsce, związane z Narodowym Świętem Niepodległości przebiegły spokojnie. Zauważył, że w poprzednich latach tak nie było. - Postawiłbym taką tezę, że problem nie leżał w Marszu Niepodległości, tylko problem dotyczył rządu - koalicji PO-PSL - oznajmił. W Jedynce wyjaśnił, dlaczego tak uważa.

W audycji minister zaznaczył, że dzięki postawie policji uczestnicy wydarzeń zorganizowanych z okazji 11 listopada i mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie. Jego zdaniem ze swoich obowiązków nie do końca wywiązał się zaś stołeczny Ratusz. - To prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz dopuściła do tego, by na rondzie Charlesa de Gaulle'a, w tym samym miejscu, był zorganizowany marsz i wiec - wskazał.

Władze Warszawy zostały skrytykowane przez Błaszczaka również za podanie zupełnie innej liczby uczestników marszów niż podali funkcjonariusze. - Policja jest bardzo profesjonalną służbą, to udowodniła wczoraj (...) Policja jest wiarygodna a Ratusz jest uwikłany w walkę polityczną - stwierdził. Zwrócił uwagę, że w internecie są dostępne materiały, dzięki którym można samemu ocenić, ile osób przyszło.

W "Sygnałach dnia" Mariusz Błaszczak opowiedział, jak wyglądały przygotowania w policji przed tymi wydarzeniami. W audycji podsumowaliśmy także wczorajszy mecz Rumunia - Polska, spojrzeliśmy na tę imprezę pod kątem zabezpieczenia bezpieczeństwa widzów i piłkarzy na stadionie. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Mariusz Błaszczak (minister spraw wewnętrznych i administracji)

Data emisji: 12.11.2016

Godzina emisji: 7.13

kk/gs

Zapis rozmowy

Czytaj także

Polacy świętowali 98. rocznicę odzyskania niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 22:55
W całej Polsce na budynkach instancji publicznych i prywatnych domach powiewają biało-czerwone flagi. Najważniejsi przedstawiciele władz państwowych wzięli udział w oficjalnych obchodach Święta Niepodległości. Tysiące Polaków uczestniczyło w patriotycznych mszach, marszach, manifestacjach i biegach.
rozwiń zwiń