Paweł Kukiz: kwestionujemy sens dalszego trwania obecnego ustroju

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 09:20
- Praca nad zmianą ordynacji wyborczej w Polsce trwa. Jak przyjdzie odpowiedni moment, to głośniej i mocniej zaatakujemy – zadeklarował w "Sygnałach dnia" Paweł Kukiz, lider ugrupowania Kukiz’15.
Audio
  • Kukiz'15 walczy o jednomandatowe okręgi wyborcze (Jedynka/Sygnały dnia)
Paweł Kukiz
Paweł KukizFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Paweł Kukiz stwierdził, że nie ma mowy o tym, by Kukiz’15 powołał swój "gabinet cieni”, jak zrobiła to inna partia opozycyjna – Platforma Obywatelska.

- To już jest nudny film - te gabinety cieni, te pozory walki. Nie bierzemy udziału w tych bzdurach – stwierdził gość Jedynki.

Poseł podkreślił, że jego ugrupowanie "kwestionuje sens dalszego trwania obecnego ustroju i konstrukcji tego państwa". - Moim podstawowym zadaniem nie jest objecie władzy, ale doprowadzenie do zmiany ustroju państwa – zadeklarował.

Paweł Kukiz Ten ustrój jest dysfunkcyjny, napuszczający ludzi na siebie, służący wyłącznie politykom i oligarchii urzędniczej

Paweł Kukiz wymienił w tym miejscu: wprowadzenie jednomanadatowych okręgów wyborczych, obniżenie progu frekwencyjnego w referendach ogólnopolskich i spowodowanie, by ich wyniki były obligatoryjne dla władz.

Polityk poinformował, że jego ugrupowanie uruchomiło przy Sejmie zespół ds. jednomandatowych okręgów wyborczych. Do prac w zespole trafił już projekt dotyczący jednomandatowych okręgów, także na poziomie wszystkich szczebli samorządowych.

- Ten ustrój jest dysfunkcyjny, napuszczający ludzi na siebie i służący wyłącznie politykom i oligarchii urzędniczej - powiedział Kukiz. 

W audycji rozmawiano także o problemie reprywatyzacji. Paweł Kukiz uważa, że sprawą powinna się zająć sejmowa komisja śledcza. Gość Jedynki mówił również o zamiarze rządu obcięcia esbeckich emerytur i przedstawił pomysł swojego ugrupowania – ustanowienie emerytury obywatelskiej. Paweł Kukiz skomentował też spowolnienie gospodarcze w Polsce.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Piotr Gociek

Gość: Paweł Kukiz (lider ruchu Kukiz'15)

Data emisji: 24.11.2016

Godzina emisji: 8.15

iz/mg

Zapis rozmowy