Polana Jakuszycka bez Biegu Piastów?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 12:29
Nad Biegiem Piastów zawisły czarne chmury. Właściciel nieczynnej od kilkudziesięciu lat kopalni kwarcu Stanisław chce wznowić wydobycie. Pojawiło się niebezpieczeństwo, że zamiast ratraków na trasach biegowych Polany Jakuszyckiej pojawią się ciężarówki z urobkiem.
Audio
  • Co dalej z Polaną Jakuszycką i Biegiem Piastów? (Sygnały dnia/Jedynka)
Od 27 lutego do 6 marca Polana Jakuszycka była miejscem Biegu Piastów - kultowej już imprezy rekreacyjno-sportowej, która w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia
Od 27 lutego do 6 marca Polana Jakuszycka była miejscem Biegu Piastów - kultowej już imprezy rekreacyjno-sportowej, która w tym roku obchodzi jubileusz 40-leciaFoto: materiały prasowe

Właściciel kopalni Henryk Łożyński chce także i zimą wozić urobek po tzw. kwarcowej drodze. A to kluczowy element tras biegowych na Polanie Jakuszyckiej. Sprawa trafiła już do sądu w Jeleniej Górze. Pod jego gmachem zebrali się również narciarze, by pikietować w obronie zagrożonych tras.

Czytaj także
Bieg Piastów PAP 1200.jpg
40. Bieg Piastów za nami. Emocje były ogromne!

Po stronie amatorów biegów narciarskich opowiada się Nadleśnictwo Szklarska Poręba, które wskazuje właścicielowi kopalni inną drogę do wywozu urobku. Sąd zatem zaproponował stronom ugodę. Niemal przez cały rok z drogi korzystać będzie kopalnia, jedynie zimą, kiedy droga i tak jest zasypana śniegiem, biegaliby po niej narciarze.

Czy ten kompromis ma szansę zakończyć konflikt, dowiesz się z nagrania audycji.

Bieg Piastów to najstarsza i największa w Polsce impreza narciarska. W tym roku świętowała ona swoje 40-lecie. Patronem medialnym wydarzenia jest radiowa Jedynka.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Przygotował: Piotr Słowiński

Data emisji: 2.12.2016

Godzina emisji: 6.33

pg/mg

Czytaj także

40. Bieg Piastów. Klimat Jakuszyc wspaniale regeneruje siły

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 14:00
- Wszystkie trasy w nadleśnictwie Szklarska Poręba, jest ich w sumie 60 km, to trasy Biegu Piastów. Julian Gozdowski twierdzi, że można przygotować ich jeszcze więcej, ale to już praca dla kolejnych pokoleń – mówi Zyta Bałazy, nadleśniczy z Nadleśnictwa Szklarska Poręba.
rozwiń zwiń