"Zabytek zadbany" - zgłoś propozycję do konkursu!

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 10:00
Do 5 lutego właściciele i zarządcy nieruchomości, a także wojewódzcy konserwatorzy zabytków, mogą zgłaszać propozycje do konkursu Narodowego Instytutu Dziedzictwa na najlepiej odrestaurowany budynek.
Audio
  • Magdalena Gawin o konkursie "Zabytek zadbany" (Jedynka/Sygnały dnia)
Magdalena Gawin
Magdalena GawinFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Chodzi o obiekty, które zostały przywrócone do dawnej świetności z największą dbałością o szczegóły, mimo, że były wcześniej w bardzo złym stanie.

- W doktrynie konserwatorskiej jest podstawowa zasada, zgodnie z którą dążymy do zachowania maksimum substancji zabytkowej. Nie można budynku zburzyć, wykopać z fundamentami i nakazać jego odbudowę, bo wtedy nie jest to już zabytek - przekonuje Magdalena Gawin, wiceminister kultury i generalny konserwator zabytków. - W 2016 roku jednym z laureatów był zespół dworsko-parkowy w Kłóbce. Był to dwór ziemiański, który mógł wydawać się obiektem kompletnie nie do uratowania. Ten konkurs pokazuje, jak można ratować budynki, które na pierwszy rzut oka są ruiną - podkreśla. Wyjaśnia też, dlaczego coroczna, kwietniowa gala konkursowa przypomina rozdanie Oscarów.

Magdalena Gawin zapowiada również wprowadzenie nowej ustawy o ochronie zabytków, która ma m.in. zapobiec kupowaniu zrujnowanych zabytkowych nieruchomości tylko po to, by je zburzyć i w ten sposób uzyskać atrakcyjną działkę. Zwraca też uwagę na chaos reklamowy w polskich miastach i nadmierne wycinanie drzew.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Piotr Gociek

Goście: Magdalena Gawin (wiceminister kultury, generalny konserwator zabytków)

Data emisji: 12.12.2016

Godzina emisji: 7.14

mg/pg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Europejskie Dni Dziedzictwa. "Zabytek to coś więcej niż materialna skorupka"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 08:39
- Chcemy dotrzeć z problematyką dziedzictwa zarówno do osób starszych, jak i młodszych i przekonać ich, że to ważny temat - mówi w "Sygnałach dnia" prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Future Architecture Platform - przyszłość naturalną cechą architektury

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 13:52
- To nie jest kółko wzajemnej adoracji, w którym spotykamy się przy jednym stoliku i rozdajemy karty wśród młodych architektów. Jesteśmy gronem mocno inkluzywnym, zapraszamy do niego nowe instytucje - mówił w Jedynce Michał Duda, kurator z Muzeum Architektury we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezcenne nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 09:30
W latach 2014–16 kolekcja Muzeum Narodowego wzbogaciła się o cenne dzieła. Od 17 listopada są one udostępnione zwiedzającym.
rozwiń zwiń