X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Robert Kostro: rzekoma decyzja z 12 grudnia o wprowadzeniu stanu wojennego to fikcja

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 09:36
- Bardzo konkretne przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały już od wiosny 1981 roku - mówi w "Sygnałach dnia" dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Audio
  • Robert Kostro o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego (Sygnały dnia/Jedynka)

35 lat temu 13 grudnia wypadał w niedzielę. Tego dnia o godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował o wprowadzeniu na terenie całego kraju stanu wojennego.


Czytaj też
Stan wojenny IPN 1200.jpg
Stan wojenny - serwis specjalny

Dr Robert Kostro mówi, że druk plakatów z obwieszczeniem o ogłoszeniu stanu wojennego został zamówiony już w kwietniu. - Więc ta rzekoma decyzja Rady Państwa z 12 grudnia 1981 roku była kompletną fikcją - podkreśla gość Jedynki.

Pytany, czy możliwy był inny rozwój wypadków, Robert Kostro mówi, że zarówno w umysły rządzących, jak i rządzonych był wbudowany pewien determinizm. - Na pewno większość ludzi PZPR była przekonana, że to jest jedyna możliwość, gdyż inaczej grozi im utrata władzy. Część obawiała się także interwencji Rosji - ocenia dyrektor Muzeum Historii Polski. - Także ludzie Solidarności do pewnego stopnia byli przekonani, że taka musi być kolej rzeczy. Dzisiaj, jak odkrywamy dokumenty, to wcale nie jest takie oczywiste - dodaje.

Dr Robert Kostro mówił w audycji także o tym, dlaczego - według Badań CBOS - tak duży procent Polaków uważa, że wprowadzenie stanu wojennego było słuszną decyzją.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Piotr Gociek

Gość: dr Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 13.12.2016

Godzina emisji: 8.15

kh/pg

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kornel Morawiecki: 13 grudnia to był dzień zdrady narodowej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 08:23
- Ten dzień niszczył nadzieję. Rządzący Polską przecież podpisali wcześniej porozumienia sierpniowe, gwarantowali, że wolne związki zawodowe będą miały miejsce. A potem działaczy wsadzano do więzień – tak wspomina stan wojenny Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej za czasów PRL.
rozwiń zwiń