Szef MSWiA: głosowania odbyły się zgodnie z prawem. Opozycja podkręca nastroje

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 07:17
- W mojej ocenie opozycji chodzi o przejęcie władzy. To, co się wydarzyło w nocy z piątku na sobotę, to jest "nocna zmiana 2" - powiedział Mariusz Błaszczak.
Audio
  • Szef MSWiA Mariusz Błaszczak o wydarzeniach z piątku (Sygnały dnia/Jedynka)

Podczas piątkowych obrad Sejmu część opozycji zablokowała mównicę w proteście przeciwko wykluczeniu z prac posła PO. Posiedzenie zostało wznowione w Sali Kolumnowej. Przegłosowano m.in. ustawę budżetową. Według opozycji "zgromadzenie było nielegalne".

W tym czasie przed Sejmem trwała demonstracja. Jej uczestnicy protestowali przeciwko planowanym zmianom w zasadach pracy dziennikarzy w parlamencie. Manifestujący m.in. zablokowali bramy wyjazdowe z Sejmu. W pewnym momencie pojawiła się informacja, że policja użyła wobec nich gazu łzawiącego.

Gość audycji "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, podkreślił, że policja nie stosowała gazu łzawiącego. - To była prowokacja ze strony tych, którzy demonstrowali, tych, którzy atakowali. Została rzucona świeca dymna - wyjaśnił. - To była przygotowana prowokacja - stwierdził.

Mariusz Błaszczak Opozycja podkręca nastroje. W mojej ocenie chodzi jej o przejęcie władzy. To, co się wydarzyło w nocy z piątku na sobotę, to jest "nocna zmiana 2"

Odnosząc się do blokowania wyjazdu posłom z Sejmu minister powiedział, że doszło do ataku na Krystynę Pawłowicz z PiS, która - według jego słów - została zelżona i obrzucona butelkami. - Wczoraj były prezydent Bronisław Komorowski rechotał. Mówił, że ma osobistą satysfakcję z tego, co się wydarzyło. To pokazuje podejście opozycji. To pokazuje agresję, grubiaństwo, barbarzyństwo - ocenił.

- Bardzo charakterystyczne słowo dla działania dzisiejszej opozycji to blokowanie. Blokowali mównicę. Czy to jest demokratyczne zachowanie? Nie. Blokowali - w moim przekonaniu - przyjęcie ustawy budżetowej i ustawy dezubekizacyjnej. Próbowali blokować tegoroczny Marsz Niepodległości i wspólną modlitwę w intencji ofiar tragedii smoleńskiej 10 grudnia - wyliczył.

- Opozycja podkręca nastroje. W mojej ocenie chodzi jej o przejęcie władzy. To, co się wydarzyło w nocy z piątku na sobotę to jest "nocna zmiana 2" - wskazał. W opinii Błaszczaka piątkowe głosowanie w Sali Kolumnowej dotyczące budżetu odbyło się zgodnie z prawem.

Według zapowiedzi organizatorów demonstracji - będą one kontynuowane. Czy policja w związku z tym szykuje jakieś specjalne środki, by zapewnić bezpieczeństwo? Wysłuchaj całej dyskusji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek i Daniel Wydrych

Gość: Mariusz Błaszczak (minister spraw wewnętrznych i administracji)

Data emisji: 19.12.2016

Godzina emisji: 7.15

kk/mg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Drugi dzień protestów przed Sejmem. Premier i prezydent zabrali głos

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 23:46
- Dzisiaj dla wielu polityków sednem ich działalności stają się awantury - powiedziała w Krakowie premier Beata Szydło. Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie trwa manifestacja zorganizowana przez opozycję i KOD.
rozwiń zwiń