Apel fundacji VIVA: zwierzę to nie prezent

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2016 10:43
- Prezent to przedmiot, rzecz, coś co możemy oddać czy zamienić. A zwierzę to żywa istota, która czuje i myśli tak samo jak my - ludzie. Bardzo przywiązuje się do człowieka i należy je traktować jak członka rodziny - tłumaczyła wiceprzewodnicząca fundacji VIVA.
Audio
  • Anna Zielińska z fundacji VIVA (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: arcaion/Pixabay/CC0 Public Domain

Anna Zielińska obrazowo krytykowała dawanie zwierząt w prezencie. - Nie dajemy sobie członków rodziny - dzieci, babć, dziadków w prezencie - i tak samo nie róbmy ze zwierzętami. Zwierzę ma być członkiem rodziny, więc trzeba się na jego przyjście przygotować, tak jak się przygotowujemy na przyjście dziecka - mówiła Zielińska.

Gość "Sygnałów dnia" ze smutkiem stwierdziła, że "mikołajkowe prezenty już zaczynają przybywać do schronisk, a za chwilę będziemy mieli wysyp po-bożonarodzeniowy. Apeluję do wszystkich; jeśli chcemy dać komuś zwierzę, przygotujmy tę osobę na to i dajmy jej wybrać zwierzaka. Niech będzie w pełni świadoma, niech wcześniej pozna potrzeby zwierzęcia, przygotuje mu miejsce, policzy koszty". 

Fundacja VIVA od kilku lat prowadzi kampanię "Zwierzę to nie prezent". - Zwiększyła się świadomość społeczna i przekonanie, że warto adoptować a nie kupować. Wiele osób które przychodzą w sprawie adopcji zadaje konkretne pytania świadczące o tym, że ich świadomość rośnie. Ale mamy jeszcze dużo do zrobienia. Ustawa o ochronie zwierząt bardzo dużo nam dała. Od 2000 roku działa wiele organizacji pozarządowych. Ludzie już nie przechodzą obojętnie nad cierpieniem zwierząt. Coraz więcej dobrych przykładów płynie z sądów, które karzą za znęcanie się nad zwierzętami - wyliczała wiceprezes fundacji VIVA.

Czy są takie sytuacje, że ktoś chce wziąć zwierzę ze schroniska, a go nie dostanie? Jakie elementy dyskwalifikują z adopcji?

Wysłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Wojciech Dąbrowski

Gość: Anna Zielińska (wiceprezes Fundacji VIVA)

Data emisji: 24.12.2016

Godzina emisji: 8.15

ab/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prawa zwierząt. Czy na pewno ich przestrzegasz?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 14:10
- Zwierzęta, tak jak ludzie, czują ból, cierpienie, czy radość. Są na to dowody naukowe, badania, które to potwierdzają - mówiła Anna Zielińska Wiceprezes Fundacji Viva
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 17:31
Latem Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiadało podwyższenie kar za zanęcanie się nad zwierzętami. – Z tego, co wiem, w tej sprawie nic się nie dzieje – mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Wyszyński z fundacja „Viva!”.
rozwiń zwiń