Prof. Andrzej Waśko: zmiany w systemie edukacji podniosą poziom nauczania

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 08:05
- Jesteśmy na drodze do przywrócenia 4-letniego liceum, czyli takiej szkoły, która przygotowuje do studiów i daje podstawę pod kształcenie elit narodowych - mówi w "Sygnałach dnia" członek prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju.
Audio
  • Prof. Andrzej Waśko o zmianach w systemie edukacji (Sygnały dnia/Jedynka)
prof.Andrzej Waśko
prof.Andrzej WaśkoFoto: PAP/Leszek Szymański

Ustawy reformujące polski system szkolny zostały przed świętami uchwalone przez Sejm, a Senat nie wprowadził do nich poprawek. Jeśli podpisze je prezydent, rozpocznie się wygaszanie gimnazjów, przywrócone zostaną 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea i 5-letnie technika, a w miejsce szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.


Czytaj więcej
szkoła uczniowie FREE_1200_660.jpg
Ustawa Prawo oświatowe czeka na podpis prezydenta

Prof. Andrzej Waśko mówi, że jest przekonany, iż planowane zmiany w systemie edukacji - jeśli tylko wejdą w życie - spowodują podniesienie poziomu nauczania. - Szkoła wreszcie zacznie uczyć - zaznacza.

- Warunków, które muszą zostać spełnione jest więcej, niż sama tylko reforma strukturalna, ale ona nie jest celem samym w sobie. Ona jest koniecznym warunkiem, żeby pozostałe konieczne czynniki mogły być realizowane - zaznacza gość Jedynki.

Rozmówca Piotra Goćka podkreśla, że nie dziwi go krytyka reformy edukacji, gdyż jest to największa systemowa reforma podjęta w tej chwili przez rząd, a tak wielkie zmiany - jego zdaniem - zawsze natrafiają na krytykę.

Prof. Andrzej Waśko mówił także, dlaczego jego zdaniem, dzisiejsi studenci są pokrzywdzeni. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Prof. Andrzej Waśko (wykładowca akademicki, Uniwersytet Jagielloński, członek prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju, były sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej)

Data emisji: 4.01.2016

Godzina emisji: 7.15

kh/ab

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Zalewska o reformie edukacji: chodzi o podniesienie jakości kształcenia

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 08:50
- Rząd przyjął dobre prawo oświatowe po długich konsultacjach i długiej debacie społecznej - mówiła w "Sygnałach dnia" minister edukacji Anna Zalewska.
rozwiń zwiń