Ryszard Czarnecki: opozycja uderza w wizerunek Polski w Europie i na świecie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 09:00
- Jeżeli europoseł Ujazdowski mówi o eskalacji napięcia, to z całą pewnością odpowiada za to opozycja, bo przenoszenie protestów na ulicę, okupowanie Sejmu, zapowiadana okupacja senatu - to właśnie prowadzi do eskalacji - mówił na antenie radiowej Jedynki Ryszard Czarnecki.
Audio
  • Czarnecki: odejście Kazimierza Ujazdowskiego z PiS nie było sensacją (Sygnały dnia/Jedynka)
Ryszard Czarnecki
Ryszard CzarneckiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Kazimierz Michał Ujazdowski, europoseł PiS, odszedł z partii. W oświadczeniu napisał o działaniach PiS: "Nie mogę autoryzować polityki trawiącej potencjał Polski w zbędnych konfliktach". - Od dłuższego czasu publicznie mówił zupełnie co innego, niż mówiliśmy i robiliśmy, a więc nie jest to żadna sensacja - mówił Ryszard Czarnecki. - To jest uderzanie przez opozycję w wizerunek Polski w Europie i na świecie - dodał.  

Czytaj więcej
mid-17103046 663 ujazdowski.jpg
"Nie zgadzam się ze strategią PiS". Kazimierz Michał Ujazdowski odchodzi z Prawa i Sprawiedliwości

Prowadzący zapytał, czy Ujazdowski powinien złożyć mandat europosła. Takie zdanie wyraził wicemarszałek Sejmu Ryszard Telecki. - Polska nie jest Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, gdzie występują wręcz formalno-prawne nakazy, aby poseł, który występuje z partii złożył mandat. Rok temu jeden z parlamentarzystów odszedł z Partii Konserwatywnej do UKIP, partii Nigela Farage’a i w jego okręgu natychmiast odbyły się wybory, które zresztą wygrał. Polska ma inne regulacje. Rozumiem jednak moralny kontekst apelu Ryszarda Terleckiego - tłumaczył polityk.  

W rozmowie poruszono również temat polityki zagranicznej Polski. Rząd przedstawił priorytety na 2017 rok. Znajdują się tam zapisy o walce o niestałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ dla Polski, o zmianach wewnętrznych UE po Brexicie, o odświeżeniu partnerstwa wschodniego oraz dobre relacje z Paryżem i Berlinem. Były europoseł Paweł Kowal twierdzi, że to "nie rewolucja, a odświeżenie polityki  zagranicznej PO".  

- Polityka zagraniczna rewolucji nie znosi, natomiast uważam, że to jest nowa jakość. Nowe polskie władze zainwestowały w relacje z sąsiadami. Myśmy naprawdę odtworzyli Grupę Wyszehradzką, która wcześniej nie funkcjonowała. Dzięki szczytowi NATO odnowiliśmy relacje z państwami bałtyckimi, mocno zaangażowaliśmy się na Bałkanach. To wszystko buduje naszą pozycje wobec Europy zachodniej - stwierdził Ryszard Czarnecki. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Ryszard Czarnecki (wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego)

Data emisji: 4.01.2016

Godzina emisji: 7.15

dcz/ab

Zapis rozmowy

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: stanowisko Donalda Tuska jest zagrożone

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 09:01
- Stanowisko Donalda Tuska jest bardzo zagrożone. Może je przejąć socjalista - powiedział w programie 24 Pytania europoseł PiS, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki. Gość odniósł się w programie także do pozycji Polski w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń