X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Minister edukacji: reforma ma wyjść naprzeciw niżowi demograficznemu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 08:28
- Każda reforma budzi zaniepokojenie. Liczymy się z tym, że będą takie sytuacje, gdzie rodzice nie będą się godzić na rozwiązania zaproponowane przez samorząd, gdzie związki zawodowe będą miały określone postulaty - powiedziała Anna Zalewska w "Sygnałach dnia".
Audio
  • Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Zalewska o zmianach w systemie oświaty (Sygnały dnia/Jedynka)

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawy reformujące system szkolny w Polsce. Oznacza to likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz w odpowiedzi na decyzję prezydenta poinformował, że ZNP będzie realizować kolejne kroki wynikające z przyjętej uchwały dotyczącej sporu zbiorowego zmierzające do strajku. W mediach pojawiły się dziś wyliczenia, według których, w związku z reformą, zlikwidowanych zostanie nawet 45 tys. etatów.

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska w audycji "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce zwróciła uwagę, że w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z dużymi zwolnieniami wśród nauczycieli w związku z niżem demograficznym. - Prawo oświatowe, które zostało stworzone, ma wyjść naprzeciw temu niżowi. Przewiduje powstanie 5,5 tys. dodatkowych miejsc pracy. Skąd to się bierze? Bierze się to z różnicy pomiędzy liczbą dzieci w szkole podstawowej i gimnazjum. Uczniowie klas szóstych mają przejść całą grupą do klasy siódmej i ósmej  - wyjaśniła.

- Rozmawiamy z nauczycielami, ze związkami zawodowymi. Po pierwsze - troszcząc się nie tylko o dzieci i rodziców, ale także o nauczycieli, bo bez nich reformy nie zrobimy - pokazujemy dodatkowych 5 tys. miejsc pracy. Po drugie - pokazujemy różnego rodzaju rozwiązania, które pozwolą na to, żeby nauczyciel został w systemie. Oprócz tego jest powołany przy MEN zespół, który pracuje nie tylko nad statusem zawodowym nauczyciela, ale oprócz waloryzacji na 2017 rok, która nie pojawiała się od 2012 roku, również rozmawia o podwyżce - wyliczyła. - Prawo oświatowe większość postulatów związków zawodowych skonsumowało - wskazała.

Jak będzie wyglądała dalsza edukacja dzieci, które są obecnie w klasie szóstej? Dlaczego nie zdecydowano się na ogólnopolskie referendum w sprawie zmian w systemie oświaty, o co zabiegał m.in. ZNP? Wysłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Anna Zalewska (minister edukacji narodowej)

Data emisji: 10.01.2016

Godzina emisji: 7.15

kk/mg

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Reforma oświaty: gimnazja idą do likwidacji. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 18:57
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące system szkolny w Polsce. Oznacza to likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.
rozwiń zwiń