Kard. Stanisław Dziwisz o kierowaniu archidiecezją krakowską: to była wymagająca miłość

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 08:34
- Zostawiam urząd, ale nie charyzmat kapłański - mówił w "Sygnałach dnia" kardynał Stanisław Dziwisz, który po ponad 11 latach kończy kierowanie archidiecezją krakowską.
Audio
  • Kard. Stanisław Dziwisz o kierowaniu archidiecezją krakowską (Sygnały dnia/Jedynka)
Kard. Stanisław Dziwisz
Kard. Stanisław DziwiszFoto: Piotr Drabik/CC BY 2.0/Wikimedia Commons

Kardynał Stanisław Dziwisz podkreślił, że każde odejście prowokuje sentyment, jakieś przeżycia. Jak mówił, zwłaszcza w momencie, gdy się kocha i jest się zaangażowanym, w tym wypadku w pracę dla archidiecezji krakowskiej.

- Przede wszystkim moim zadaniem i troską było to, aby zachować dobro związane z Kościołem krakowskim. Nowy biskup nie może się zatrzymać, musi poznać i pokochać ten Kościół, a także pomnażać to co w nim dobre - zaznaczył gość Jedynki.

- Moja miłość była wymagająca, zdawałem sobie sprawę, co znaczy przejąć zadania diecezji tak bogatej od strony ludzkiej, historycznej - dodał.

Kard. Dziwisz uważa, że podczas 11 lat posługi najtrudniejszym wyzwaniem był pochówek pary prezydenckiej na Wawelu. Tłumaczył, że ta inicjatywa nie wyszła od niego, a od ówczesnych rządzących.

- Na bazie tego zgodziłem się na to, żeby pochować Lecha i Marię Kaczyńskich na Wawelu. Uważałem, że trzeba zapisać tę tragedię, którą przeżyła cały naród - powiedział duchowny.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiał: Paweł Pawlica

Gość: kardynał Stanisław Dziwisz

Data emisji: 21.01.2017

Godzina emisji: 7.38

mr/mg

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kard. Stanisław Dziwisz: służyłem społeczeństwu, nie związałem się z żadnym ugrupowaniem

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 09:47
Kard. Stanisław Dziwisz po ponad 11 latach kończy kierowanie archidiecezją krakowską. Metropolitą krakowskim mianował go po śmierci Jana Pawła II papież Benedykt XVI. Teraz zastąpi go abp Marek Jędraszewski.
rozwiń zwiń