Jarosław Gowin: we wrześniu zaprezentuję projekt ustawy o szkolnictwie wyższym

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 08:01
- Chciałbym, żeby nasze uczelnie stworzyły jak najlepsze warunki do powrotu polskich naukowców z zagranicy – mówił w "Sygnałach dnia" minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Audio
  • Jarosław Gowin: protest studentów nie był imponujący (Sygnały dnia/Jedynka)
Jarosław Gowin
Jarosław Gowin Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Więcej swobody dla uczelni, nowy model zarządzania nimi, a także wprowadzenie uczelni badawczych, to niektóre wstępne założenia projektowanej nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

- Jej kształt przedstawię we wrześniu podczas Narodowego Kongresu Nauki, ale poszczególne elementy tej ustawy tworzą się w toku debat wewnątrz środowiska naukowego. Każdy z zespołów ma przedstawić swoje propozycje do końca stycznia. Jeden z projektów jest już znany, dwa inne są szlifowane. Wydaje mi się po dotychczasowych debatach, że raczej będzie zmierzać ku syntezie różnych koncepcji. Chciałbym, żeby nasze uczelnie stworzyły jak najlepsze warunki do powrotu polskich naukowców z zagranicy – mówił Jarosław Gowin.

Wicepremier zapytany o wczorajsze protesty stwierdził, że "według danych Gazety Wyborczej w całej Polsce skupiły one ok. dwóch tysięcy studentów". - W Polsce jest ich półtora miliona, więc z całym szacunkiem dla protestujących, ale to nie było imponujące. Od protestu zdystansowały się samorządy wszystkich uczelni. Nie poparła go też rządna ogólnopolska organizacja studencka, odciął się od niego Parlament Studentów RP – dodał minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której wicepremier Jarosław Gowin odniósł się także do zmian w samorządach i regulaminie Sejmu.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Jarosław Gowin (wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Polska Razem)

Data emisji: 26.01.2017

Godzina emisji: 7.16

koz/mg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Jarosław Gowin o gospodarczych priorytetach rządu i podatkach

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 16:07
W najbliższych trzech latach rząd zamierza koncentrować się na sprawach gospodarki - powiedział w środę wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapewnił też, że w tym roku rząd nie ma planów podwyższenia podatków.
rozwiń zwiń