Mariusz Błaszczak: będą zmiany w przepisach dotyczących cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 07:56
- Chodzi o to, by procedury deportacyjne były szybsze i sprawniejsze - powiedział w "Sygnałach dnia" minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.
Audio
  • Minister Mariusz Błaszczak o zmianach w przepisach dotyczących cudzoziemców (Sygnały dnia/Jedynka)

Szef MSWiA przedstawi dziś (30.01) szczegóły projektu nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP.

Zmiany w prawie Mariusz Błaszczak zapowiedział przedstawiając priorytety resortu na ten rok. Jak wyjaśnił w audycji "Sygnały dnia", chodzi o wprowadzenie procedur granicznych, doprecyzowanie przepisów dotyczących zjawiska nielegalnej migracji. Główny cel zmian jest taki, aby osoby, które nielegalnie wjeżdżają do Polski były szybko deportowane.

- Pod koniec sierpnia ubiegłego roku mieliśmy do czynienia z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. Mieliśmy próbę przeniknięcia do Polski znaczącej grupy emigrantów z Azji. To była próba utworzenia nowego szlaku przerzutu emigrantów z Azji do Europy. Ta próba została udaremniona przez polską Straż Graniczną - wskazał gość Jedynki.

Szef MSWiA zaznaczył, że są w Polsce osoby, instytucje, które dążą do tego, żeby otworzyć granicę Polską dla emigrantów z Bliskiego Wschodu, z Północnej Afryki. - My tego nie zrobimy - oświadczył. - Ale musimy też wprowadzić takie procedury, które ułatwią i usprawnią działania służb emigracyjnych - oznajmił Mariusz Błaszczak.

Zwrócił uwagę, że zmiany są potrzebne także z uwagi na to, że na zachodzie Europy dochodzi do zamachów terrorystycznych. - W ramach wędrówki ludów z 2015 roku przeszli szlak przez Bałkany również terroryści (...) A moim zadaniem, jako ministra spraw wewnętrznych i administracji, jest zapewnienie bezpieczeństwa w Polsce - powiedział.

Wysłuchaj całej audycji, w której Mariusz Błaszczak opowiedział, jak będzie wyglądała procedura graniczna. Szef MSWiA opowiedział też o zmianach, jakie czekają Biuro Ochrony Rządu.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Mariusz Błaszczak (minister spraw wewnętrznych i administracji)

Data emisji: 30.01.2017

Godzina emisji: 7.15

kk

Czytaj także

Mariusz Błaszczak o wzmocnieniu roli dzielnicowych. "Są wizytówką polskiej policji"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 15:43
Dzielnicowi są wizytówką polskiej policji, bo są funkcjonariuszami pierwszego kontaktu - powiedział w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Zapowiedział utworzenie w policji stanowiska starszego dzielnicowego.
rozwiń zwiń