Światowy Dzień Walki z Rakiem. Jak wygrać z chorobą?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 08:14
4 lutego to Światowy Dzień Walki z Rakiem. - To ważny dzień, który ma przypominać wszystkim: decydentom i każdemu człowiekowi na świecie o zagrożeniu chorobami nowotworowymi. Nie po to, aby się bać, tylko żeby zmienić swój styl życia - mówi dr Janusz Meder.
Audio
  • Jak skutecznie walczyć z rakiem? (Sygnały dnia/Jedynka)
Dr Janusz Meder
Dr Janusz MederFoto: PR

leki choroba 1200.jpg
Pobudzanie układu immunologicznego kluczem do walki z rakiem?

Jak się ocenia 40-50 procent nowotworów można by w ogóle uniknąć, gdyby ludzie chcieli zmienić swój styl życia. - Tu przede wszystkim zwraca się uwagę na palenie papierosów, które trzeba rzucić. Drugim bardzo ważnym elementem jest walka z otyłością. W tej chwili coraz większa grupa ludzi, w coraz młodszym wieku jest otyłych. Najbardziej groźna jest grubość podściółki tłuszczowej w pasie brzusznym - mówi dr Janusz Meder. To właśnie ona przyczynia się ona do powstawania nowotworów piersi u kobiet, raka jelita grubego u obu płci czy raka prostaty u mężczyzn. Kolejnymi ważnymi czynnikami przyczyniającymi się do powstawania chorób nowotworowych są nadużywanie alkoholu i zanieczyszczenie środowiska. Jak podkreśla gość "Sygnałow dnia" kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia oprócz odpowiedniej diety ma także codziennym ruch.  

Czym jest paryska karta walki z rakiem? Dlaczego w walce z rakiem tak istotne są narodowe programy szczepienia? Jakich, nawet drobnych objawów, nie powinniśmy ignorować? Do jakich placówek można się udać w sobotę na konsultację? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: dr Janusz Meder (prezes Polskiej Unii Onkologii)

Data emisji: 4.02.2017

Godzina emisji: 7.14

gs

Czytaj także

Rak głowy i szyi coraz częściej atakuje młodych

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 10:00
19 września rozpoczyna się 4. Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. - Walczymy, żeby chorzy zgłaszali się we wczesnym stadium zaawansowania, wtedy szanse na wyleczenie są bardzo wysokie: 80-90 proc. chorych przeżywa ponad 5 lat - mówi prof. Wojciech Golusiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowe społeczeństwo jest bezpieczne. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 22:59
- Nie ma nic ważniejszego dla społeczeństwa, jak zdrowie i edukacja. Jest to wielka sprawa narodowa, ponad wszelkimi podziałami politycznymi – mówi lekarz, Janusz Meder.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Latos: dystrybucja produktów z konopi pod pełną kontrolą

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 13:52
- Jesteśmy zdecydowanie bliżej niż dalej. Kwestią kilku tygodni jest przyjęcie ustawy dotyczącej medycznego wykorzystania marihuany - mówi w audycji "W samo południe" wiceszef sejmowej komisji zdrowia.
rozwiń zwiń