Paweł Szefernaker z kancelarii premier: w pismach nie było mowy o 10 dzieciach, sierotach z Aleppo

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 07:30
- W pismach z Sopotu była gotowość przyjęcia uchodźców, pod warunkiem, że rząd zorganizuje całą operację. Potem była odpowiedź rządu, że nie ma możliwości zorganizowania takiej ewakuacji z miasta ogarniętego wojną – tak przedstawił sytuację w Jedynce Paweł Szefernaker z kancelarii premiera.
Audio
  • Minister w kancelarii premier Paweł Szefernaker o sprawie sierot z Aleppo i projekcie powiększenia Warszawy (Jedynka/Sygnały dnia)
Audio
  • Minister w kancelarii premier Paweł Szefernaker o sprawie sierot z Aleppo i projekcie powiększenia Warszawy (Jedynka/Sygnały dnia)

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski zapowiadał, że chce sprowadzić do Polski dziesięcioro dzieci z terenów ogarniętych wojną m.in. na leczenie.

Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w kancelarii premier Beaty Szydło, oświadczył w Jedynce, że podczas wymiany pism nie pojawiło się sprawa dziesięciorga sierot, ale pisano o gotowości przyjęcia uchodźców. 

- Potrzebne są tu rozwiązania systemowe dotyczące innych krajów europejskich, a nie na linii miasto ogarnięte wojną i jedna gmina nadmorska w Polsce. Wyobraża pan sobie, że w tej chwili mielibyśmy listy z różnych gmin, które znalazłyby sobie inny rejon ogarnięty wojną i każda chciałaby sprowadzić 10 osób? To kuriozum – ocenił Paweł Szefernaker w rozmowie z redaktorem Jedynki. Dodał, że UE nie umie sobie poradzić z tym problemem od dwóch lat. – Używa się dzieci z kraju ogarniętego wojną jako argumentu w sprawie uchodźców, to kompletnie cyniczne – oznajmił minister Paweł Szefernaker z kancelarii szefowej polskiego rządu.

Prowadzący rozmowę zauważył, że kiedy polityk mówi, iż potrzebne jest rozwiązanie systemowe, oznacza to niestety przeważnie odsunięcie sprawy w bliżej nieokreśloną przyszłość.

Rzecznik rządu mówił, że decyzja nie zapadła

Rzecznik rządu Rafał Bochenek, pytany o tę sprawę w sobotę, mówił z kolei, ze "nieprawdziwą informacją jest to, że rząd polski odmówił przyjęcia dzieci z Aleppo". Jak podkreślił, "rząd polski nie podjął żadnej decyzji w tej sprawie". Według niego prezydent Sopotu Jacek Karnowski powinien sprecyzować swoje oczekiwania. "Główną nieprawdziwą informacją jest to, że polski rząd odmówił przyjęcia dzieci z Aleppo; rząd nie podjął żadnej decyzji w tej sprawie, a pismo, które zostało wystosowane (przez MSWiA - PAP) w odpowiedzi na pismo pana prezydenta Sopotu Karnowskiego, wskazywało na obiektywne trudności związane z przeprowadzeniem tego typu działań" - oświadczył Bochenek podczas konferencji prasowej. Jak dodał, "nie zawiera (ono) żadnej decyzji co do działania polskiego rządu w tym zakresie".

Natomiast prezydent Sopotu Jacek Karnowski poinformował, że Sopot i Gdańsk chcą przyjąć na czas określony na leczenie i rehabilitację 10 dzieci z Aleppo. Powiedział, że wstępną deklarację złożył też prezydent Gdańska.

Karnowski, mówiąc w sobotę o chęci przyjęcia 10 dzieci, przyznał, że "nie są to kwoty powalające", niewykluczone jednak, że liczba dzieci w przyszłości mogłaby wzrosnąć. - Mam deklaracje od mieszkańców, że pomogliby przy organizacji i sfinansowaniu kosztów pobytu - dodał.

Prezydent Sopotu przypomniał, że miasto od wielu lat pomaga Polakom ze Wschodu: z Litwy, z Donbasu, współpracuje ze Związkiem Polaków na Białorusi. Podał, że co roku 50 dzieci z Białorusi przyjeżdża do Sopotu na wakacje. W tym roku miasto planuje ściągnięcie co najmniej dwóch polskich rodzin ze Wschodu. - Mieszkańcy Sopotu i Gdańska zawsze byli solidarni i chcemy pokazać, że nadal jesteśmy solidarni z ludźmi w potrzebie - podkreślił.

***

W audycji była mowa również o projekciw powiększenia Warszawy. Padło m.in. pytanie, dlaczego nie konsultowano tego pomysłu wcześniej, dlaczego pojawił się jako projekt poselski, a nie rządowy. Paweł Szefernaker mówił m.in., że "pewnie w tej sprawie będą konsultacje". Paweł Szefernaker oznajmił, że Warszawa "musi zrobić skok cywilizacyjny”.

Rząd zwleka z komunikatem dotyczącym tego, czy jest za przedłużeniem kadencji byłego premiera Donalda Tuska. Gość Jedynki mówił, że trwa debata w UE na ten temat i w jego ocenie nie jest to teraz najważniejszy temat do dyskusji.

Więcej na ten temat w audycji Jedynki.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Piotr Gociek

Gość: Paweł Szefernaker (sekretarz stanu w kancelarii premier Beaty Szydło)

Data emisji: 06.02.2017

Godzina emisji: 7.40

Jedynka/PAP/agkm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Syryjskie sieroty w Sopocie. Rzecznik rządu wyjaśnia sytuację

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 17:43
Nie zapadła żadna decyzja rządu ws. przyjęcia w Sopocie dziesięciu sierot z Syrii - powiedział w sobotę rzecznik rządu Rafał Bochenek. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski powinien sprecyzować swoje oczekiwania - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa metropolitalna w Sejmie już na początku tygodnia. Jacek Sasin podał datę

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 22:02
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin zapowiedział w rozmowie po Wiadomościach w TVP, że tak zwana ustawa wprowadzająca w sprawie metropolii warszawskiej trafi do parlamentu w poniedziałek lub wtorek.
rozwiń zwiń