Kard. Kazimierz Nycz: musimy być wrażliwi na ludzi chorych

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 08:01
- Obchodzony dziś Światowy Dzień Chorego nie jest dniem stawiania wymagań, tylko modlitwy za tych ludzi, którzy widzą chorych, jako ważne zadanie społeczeństwa. Ważne wyzwanie nie tylko religijne i chrześcijańskie, ale humanitarne i ludzkie po prostu - mówi metropolita warszawski.
Audio
  • Kard. Kazimierz Nycz o Światowym Dniu Chorego (Sygnały dnia/Jedynka)
Kardynał Kazimierz Nycz
Kardynał Kazimierz NyczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Dziś Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Chorego. 25 lat temu ustanowił go papież Jan Paweł II. Nadzwyczajne obchody tego dnia odbędą się w Lourdes, miejscu objawień Matki Bożej, która w 1858 roku ukazała się św. Bernadecie.

Kardynał Kazimierz Nycz mówi, że obchody Światowego Dnia Chorego mają dwa wymiary. - Jeden to modlitwa w Kościele, gdzie zapraszani są ludzie chorzy, udzielany jest sakrament namaszczenia chorych i modlitwa całodzienna - tłumaczy gość Jedynki. - Równocześnie biskupi idą do różnych miejsc, gdzie to cierpienie jest skumulowane, mocne, wielkie, jak szpitale, domy pomocy społecznej, czy domy ludzi starszych - dodaje.

- Wszyscy musimy być wrażliwi na ludzi chorych, starszych i potrzebujących pomocy - apeluje ksiądz kardynał. - Niezwykle ważną rzeczą jest też, żeby człowiekowi pomagać także duchowo pogodzić się z faktem, że choroba może przyjść nagle i niespodziewanie - podkreśla.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Kardynał Kazimierz Nycz (metropolita warszawski)

Data emisji: 11.02.2017

Godzina emisji: 7.14

kh/ab

Zapis rozmowy

Czytaj także

Orędzie papieża Franciszka na XXV Światowy Dzień Chorego

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 19:22
W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie zaprezentowano dziś orędzie papieża Franciszka na XXV Światowy Dzień Chorego, który obchodzimy 11 lutego we wspomnienie objawień Matki Bożej z Lourdes.
rozwiń zwiń