Pożegnanie Danuty Szaflarskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 11:03
We wtorek (28.02) w Warszawie odbył się pogrzeb Danuty Szaflarskiej. Aktorka zmarła 19 lutego w wieku 102 lat. W dorobku artystycznym miała blisko 80 kreacji filmowych i blisko 100 teatralnych. Zagrała także w prawie 400 słuchowiskach radiowych.
Audio
  • Danutę Szaflarską wspominają Jan Ołdakowski, Leon Łochowski, Olgierd Łukaszewicz, Gołda Tencer i Janusz Kukuła (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Relacja z pogrzebu Danuty Szaflarskiej (Ekspres Jedynki)
Księga kondolencyjna, poświęcona pamięci Danuty Szaflarskiej, wystawiona została 27 lutego w Urzędzie Stanu Cywilnego przy pl. Zamkowym w Warszawie
Księga kondolencyjna, poświęcona pamięci Danuty Szaflarskiej, wystawiona została 27 lutego w Urzędzie Stanu Cywilnego przy pl. Zamkowym w WarszawieFoto: Tomasz Gzell/PAP

Danuta Szaflarska zyskała sławę m.in. dzięki filmom "Zakazane piosenki", "Skarb" i "Pora umierać". Wszyscy, którzy się z nią zetknęli, podkreślają jej odwagę, skromność, pogodę ducha i życzliwość dla innych.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie. Aktorka spoczęła w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Już od poniedziałku 27 lutego za jej piękne role i życie dziękowali warszawiacy i przyjezdni, wpisując się do księgi kondolencyjnej poświęconej zmarłej.

W nagraniu audycji Danutę Szaflarską wspominają: Jan Ołdakowski - dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, aktor Leon Łochowski, Olgierd Łukaszewicz – prezes Związku Artystów Scen Polskich, Gołda Tencer – dyrektorka Teatru Żydowskiego i Janusz Kukuła – dyrektor Teatru Polskiego Radia. Wysłuchać można również relacji z uroczystości pogrzebowych.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia , Ekspres Jedynki

Przygotowała: Dorota PiotrowskaPartyk Michalski

Data emisji: 28.02.2017

Godzina emisji: 7.43, 16.15

pg/mg

Czytaj także

Zmarła Danuta Szaflarska. Przypominamy wywiad z aktorką

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 17:00
- Dla kogo my gramy? Gdyby nie było widzów, to i nas by nie było – tłumaczyła w "Muzycznej Jedynce" znakomita aktorka Danuta Szaflarska w wywiadzie udzielonym w 2012 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Danuta Szaflarska

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 17:00
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Danuty Szaflarskiej. Wybitna aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i radiowa zmarła w niedzielę 19 lutego 2017 r. Przez dziesiątki lat współpracowała z radiową sceną. Po raz ostatni zagrała w słuchowisku Mariusza Malca pt. "Tam, gdzie rosną poziomki" wg Bergmana.
rozwiń zwiń