Patryk Jaki: Żołnierze Wyklęci - depozytariusze największych wartości

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 08:07
Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. - Robimy to, bo "niezłomni", to najodważniejsza grupa z polskiego narodu, która podjęła walkę z komunistami – mówi w "Sygnałach dnia" Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.
Audio
  • Żołnierze Wyklęci. Dlaczego o nich pamiętamy? (Jedynka/Sygnały dnia)

Polityk PiS uważa, że obowiązkiem młodego pokolenia jest przypominanie o tym, co się naprawdę działo w Polsce po 1945 roku, bo to wtedy Żołnierze Wyklęci postanowili dalej walczyć z komunistami o wolną Polskę. Polityk zwraca uwagę, że komuniści niszczyli żołnierzy, bo ci byli depozytariuszami najważniejszych wartości, takich jak bezwzględna miłość do ojczyzny. - Tak ich niszczyli i upokarzali, że do dzisiaj nie możemy znaleźć miejsc, gdzie są pochowani – mówi Jaki.

Patryk Jaki Dzisiejszy dzień jest symbolem zwycięstwa Żołnierzy Wyklętych

Wiceminister podkreśla, że intencją komunistów było wymazanie na zawsze Żołnierzy Wyklętych z kart historii. - Dzisiejszy dzień pokazuje, że im się to nie udało, dzisiejszy dzień jest symbolem zwycięstwa Żołnierzy Wyklętych – stwierdza Jaki.

Minister przypomina, że w dawnym areszcie śledczym przy Rakowieckiej powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Jak się wyraził, "jest to oczko w głowie całego naszegoobozu politycznego". Jak podkreślił, "placówka ta to nie tylko muzeum, ale "warszawski Katyń, czyli miejsce, w którym zginęło ponad tysiąc polskich bohaterów".

Patryk Jaki informuje, że już została wyłoniona koncepcja architektoniczna muzeum.

Żołnierze Wyklęci byli zrzeszeni w różnych organizacjach, jak Armia Krajowa Obywatelska, Narodowe Siły Zbrojne po 1944 roku czy Wolność i Niezawisłość. Komunistyczna propaganda nazywała ich "zaplutymi karłami reakcji", "zdrajcami", "bandytami".

Byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie albo pobyt w obozie. Niektórych sądzono w procesach pokazowych, jak rotmistrza Witolda Pileckiego czy księdza Władysława Gurgacza. Według szacunków historyków, do połowy lat 50. przez konspirację antykomunistyczną przeszło ponad 250 tysięcy ludzi. Z tej liczby zginęło około 50 tysięcy, w tym 5 tysięcy osób skazano na karę śmierci. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Patryk Jaki (wiceminister sprawiedliwości) 

Data emisji: 1.03.2017

Godzina emisji: 8.13

zi/mg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Rawiczu. "Ludzie przeżyli tu koszmar"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 21:35
W przeddzień oficjalnego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przy murze Zakładu Karnego prezydent oddał hołd żołnierzom, ofiarom terroru stalinowskiego, zamęczonym i zmarłym w więzieniu w latach 1945-56. Spotkał się też z mieszkańcami. - Jestem tu po tu, by Państwu podziękować za pamięć - powiedział Andrzej Duda. 
rozwiń zwiń